Listová nebo kořenová hniloba u orchidejí má prosté řešení: Z květináče ji vyžene obyčejný odlakovač na nehty

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak oživit zahnívající orchideje a ty bez kořenů. Zapotřebí bude kosmetický pomocník.

                   

Na orchideje trpící hnilobou listů není pěkný pohled, ale ještě rozhodně nepatří do koše. Pokud znáte jeden jednoduchý způsob, jak je ošetřit, lze i takové slabé rostliny snadno zachránit, aby z nich v budoucnu vyrostly silné orchideje, které vás potěší dlouhým a krásným kvetením. A o co se postarat nejdříve?

Jako první odstraňte shnilé listy

Hnijící listy nebo dokonce stonky orchidejí jsou hnědé a vydávají charakteristický zápach – podle toho je snadno poznáte. Musíte je proto okamžitě odříznout, aby se hniloba nešířila dál. Podle míry postižení někdy stačí odříznout jen část rostliny, jindy je nutné obětovat celé listy nebo stonky. Jen samotné odstranění však nestačí.

Důležité je také zajistit, aby se hniloba nešířila. A s tím vám pomohou přírodní antiseptické prostředky. Jako první proto ránu zasypte skořicí nebo kurkumou, které dokážou potlačit všechny nežádoucí patogeny. Po hodině až dvou pak celé místo přetřete odlakovačem na nehty. Ten jejich účinek ještě podpoří a onemocnění vašich orchidejí se díky němu určitě nebude šířit dál.

Odstranění poškozených kořenů u orchideje

Nyní je zapotřebí prohlédnout i kořeny a odstranit všechny hnědé nebo černé. A jak na to? Nejdříve odřízněte všechny poškozené části s pomocí sterilního nástroje. Kořeny ošetřete stejně jako listy v předcházejícím případě. Poté dopřejte orchideji vhodné místo na regeneraci. A jak to provést? Rozpulte plastovou PET lahev a na její dno dejte malé množství mechu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté do lahve nastříkejte vodu, abyste vytvořili vlhké prostředí. A poroste také orchidej, a to z horní i spodní strany. Poté ji umístěte do plastové láhve, přikryjte druhou polovinou lahve a rostlinu postavte na slunné místo. Vše však pečlivě hlídejte. Jakmile se totiž většina vlhkosti vlivem slunečních paprsků odpaří, pak orchidej znovu poroste.

Výsledky uvidíte velmi brzy

Oživení orchideje podle tohoto návodu bude trvat asi 1 měsíc. Během této doby dokáže i oslabená rostlina téměř bez kořenů vytvořit nové zdravé kořeny a leckdy jsou k vidění i první svěže zelené lístky. Orchidej v takovém stavu už lze bez obav přesadit do standardního substrátu a přemístit na její obvyklé stanoviště.

Rozhodně by však nebylo dobré ji po celou tuto dobu ponechat bez dozoru. Naopak. Každý třetí den (později můžete frekvenci prodloužit) vezměte svůj improvizovaný skleník do ruky a svou orchidej si pečlivě prohlédněte. Pokud by se náhodou začaly známky hniloby opět šířit, pak je třeba ošetření listů nebo kořenů zopakovat. Pokud se objeví recidiva, je vhodné nechat rostlinu několik dní proschnout na čerstvém vzduchu, a teprve poté ji opět zasadit do skleníku.

Proč za žádnou cenu nevyhodit mrtvou orchidej: leckdy pomůže i správné přesazení

Jaký je váš názor na tuto záchranu zahnívající orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články