Záclony budou bělejší než sníh, skvělým pomocníkem je obyčejná jedlá soda

Jedlá soda není jen obyčejnou přísadou do pečení – pomoci vám může i s údržbou vaší domácnosti. Její použití je snadné.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Záclony jsou krásným doplňkem interiéru, ale časem mohou ztratit svou bílou barvu a zářivost. Jedlá soda je skvělým pomocníkem, který vám pomůže obnovit jejich původní vzhled. Stačí ji jen použít podle osvědčeného návodu.

Kouzlo jedlé sody na záclony

Začněte namočením záclon do vody o teplotě 30 stupňů Celsia. Nechte je hodinu namáčet, poté kalnou vodu vypusťte a naplňte umyvadlo 5 litry čisté vody. Přidejte 5 polévkových lžic jedlé sody a nechte vše ještě hodinu odstát. Poté záclony vyjměte a důkladně je opláchněte studenou vodou – už teď budou o několik odstínů bělejší.

Praní záclon v pračce

Použijte šetrný cyklus a tekutý prací prostředek. Zvolte jemné praní při 30 stupních Celsia a nezapomeňte vypnout cyklus odstřeďování. Po vyprání budou záclony bílé a opravdu zase získají vzhled, který měly ve chvíli, kdy jste si je přinesli z obchodu.

Jak na bělení záclon, ponožek i košil: Aspirin v kombinaci se sodou překvapí svou účinností

Čištění pomocí tablet na zubní protézy

Pro větší efekt můžete podle webu iReceptář použít i tablety určené k čištění umělých zubů. Jednoduše vložte záclony do průhledné plastové nádoby. Zalijte je horkou vodou a přidejte tři tablety na čištění zubních protéz. Roztok promíchejte a počkejte pět minut. Poté záclony přeneste na velký froté ručník (nebo ještě lépe osušku) a srolujte je s jeho pomocí do válečku, aby se zbavily přebytečné vlhkosti.

A v redakci Chalupáři-Zahrádkáři máme vyzkoušenou i citronovou šťávu, docela obyčejnou sůl nebo šikovný postup jejich očisty jen s použitím vysavače.

Jak vyprat špinavé záclony
Pokud chcete záclony vybělit, jedlá soda (soda bikarbona) může být užitečným pomocníkem – stačí ji jen správně použít
iZdroj fotografie: Depositphotos

Bělení záclon octem

Naše čtenářka Radka K. ze Znojma se s námi zase podělila o svůj postup, při kterém používá ocet. „ V poměru 1:1 smíchejte vodu a bílý ocet v nádobě dostatečně velké na ponoření záclon. Měly by se máčet asi 1 až 2 hodiny, ale pokud jsou příliš zabarvené, můžete je nechat namočené déle. Po namočení záclon v octové směsi je důkladně vyperte v čisté vodě, aby se zcela odplavil octový roztok. Pak už je jen pověste a máte hotovo.“

Techniky sušení záclon

V žádném případě nedávejte záclony do sušičky, protože by se tím mohly nenávratně poškodit. Místo toho zvolte sušení na vzduchu a mírně vlhké záclony jednoduše pověste zpět na okna, jak doporučuje web SnadnoBydlet. Nechte je volně uschnout na vzduchu, nejlépe v teplejším ročním období (anebo jednoduše trochu přidejte na topení).

Záclony jsou krásným doplňkem interiéru, ale časem mohou ztratit svou bílou barvu a zářivost iZdroj fotografie: Depositphotos
Záclony jsou krásným doplňkem interiéru, ale časem mohou ztratit svou bílou barvu a zářivost

Osvojte si tuto finančně nenáročnou a ekologickou metodu, díky níž budou vaše závěsy vypadat svěže a zářivě. Znásobíte tak krásu svého domova, aniž byste přišli o peníze nebo poškodili životní prostředí. Já už chemické čističe záclon nepoužila ani nepamatuji – jedlá soda mi obvykle docela dobře stačí. A stojí pár korun.

Jaké jsou vaše triky při péči o záclony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články