Žádné mouchy, žádní komáři: Z domu je vyžene hřebíček a bobkový list

Bobkový list a hřebíček skvěle působí proti mouchám a komárům. Pokud je aplikujete na ta správná místa v domě, pak máte vyhráno.

A mouchy už se v domě neukáží: Vyžene je směs hřebíčku s bobkovým listem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S blížícím se obdobím podzimu začíná nevítaná invaze – do našich obytných prostor pronikají mouchy, komáři a různý jiný létající hmyz. Dokonce i když máte v oknech moskytiéru, tito malí potížisté si nějakým způsobem najdou cestu dovnitř. Jak tedy lze proti této věčné nepříjemnosti účinně bojovat? Jde to snadno, a to pomocí snadno dostupných domácích předmětů: kafrového lihu, hřebíčku a bobkového listu. Kafrový líh (nebo také kafrový roztok) lze snadno získat v místní lékárně, zatímco hřebíček a bobkové listy již máte v kuchyni.

Jak na výrobu odpuzovače

Začněte odměřením 20 ml kafrového lihu a jeho přelitím do láhve s rozprašovačem nebo jiné vhodné nádoby. Do láhve přidejte dva nebo tři hřebíčky a jeden bobkový list. Zde je praktická rada: aby se bobkový list lépe vešel do hrdla láhve a účinněji uvolňoval své aroma, zvažte jeho jemné rozdrcení.

Poté láhev pevně uzavřete a na několik dní ji postavte na tmavé a chladné místo, aby mohl proběhnout proces vyluhování. Po dvou dnech bude vaše směs připravena k použití. Namočte tímto odvarem hadřík nebo papírovou utěrku a otřete místa, kudy by mohl do vaší domácnosti vniknout hmyz. Pokud máte lahvičku s rozprašovačem, můžete roztok použít také k lehkému postříkání záclon nebo moskytiér.

Jak vyrobit přírodní repelent proti hmyzu iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás už doma nikdy neobtěžoval žádný nepříjemný hmyz, vezměte si k ruce ty správné přírodní pomocníky

Proč to vlastně funguje

Tento jednoduchý roztok na odpuzování hmyzu (některé druhy totiž mají odpor k vůním některých esenciálních olejů), který si snadno vyrobíte sami, využívá sílu kafru, hřebíčku a bobkového listu.

  • Kafr, získávaný ze dřeva kafrovníku, se již dlouho používá jako přírodní odpuzovač hmyzu. Jeho silný zápach je pro hmyz nepříjemný, narušuje jeho smyslové vnímání a odhání ho. Kafrový líh se také pomalu odpařuje a poskytuje trvalou ochranu proti hmyzím vetřelcům.
  • Hřebíček má výraznou štiplavou vůni, která je pro hmyz odpudivá. Toto koření obsahuje eugenol, sloučeninu známou pro své vlastnosti odpuzující hmyz.
  • Bobkové listy, které se běžně používají při vaření pro svou aromatickou chuť, mají také vlastnosti odpuzující hmyz. Obsahují sloučeniny jako myrcen a eugenol, které jsou pro hmyz nepříjemné.
Insekticid k hubení much, švábů a komárů iZdroj fotografie: M.Minderhoud / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
Bobkový list a hřebíček skvěle působí proti mouchám a komárům

Tipy pro použití repelentu

Zde je několik praktických tipů pro účinné použití tohoto přírodního repelentu proti hmyzu:

  • Cílená aplikace: Zaměřte se na místa, kde je největší pravděpodobnost, že se hmyz dostane do vašeho obytného prostoru. Věnujte pozornost okenním parapetům, dveřním rámům a všem škvírám a štěrbinám, které může hmyz využít.
  • Nábytek a textilie: Pokud máte venkovní nábytek nebo textilie, zvažte aplikaci repelentu i na tyto předměty, abyste vytvořili ochrannou bariéru. Je bezpečný pro většinu materiálů a nezanechává skvrny.
  • Pravidelné opakované použití: Účinnost repelentu může časem slábnout, proto je vhodné jej pro dosažení optimálních výsledků aplikovat opakovaně každých několik dní.
Jak vyrobit past na vosy – je to jednodušší, než si myslíte


Jak proti nežádoucímu hmyzu bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články