Proč by na žádné zahradě neměl chybět hořčičný prášek: Zrychlí růst plodin a ochrání je před škůdci

Pokud přemýšlíte nad nákupem opravdu univerzálního, a přitom levného pomocníka pro zahradu, pak vsaďte na hořčičný prášek.

i Zdroj fotografie: Rainer Zenz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z hlavních výhod hořčičného prášku v zahradnictví je jeho účinnost jako přírodního pesticidu, jak uvádí web TomatHouse. Po smíchání s vodou a aplikaci ve formě postřiku totiž může hořčičný prášek odradit celou řadu škůdců.

Jak funguje hořčice proti hmyzu

To je způsobeno přítomností glukosinolátů, které se po smíchání prášku s vodou rozkládají na izothiokyanáty. Nebudu vás zatěžovat chemií – stačí, když řeknu, že jde o přírodní sloučeniny, které odpuzují hmyz a mohou tak zabránit napadení vašich záhonů mšicemi, některými brouky a housenkami (třeba bělásek zelný hořčici opravdu nemusí).

Urychlení růstu plodin

Hořčičný prášek ovšem neslouží pouze k hubení škůdců; hraje také zásadní roli při urychlování růstu rostlin. Hlavní roli tu podle webu AgroKbTrade hraje jeho vysoký obsah dusíku. Dusík je důležitá živina, která podporuje zdravý růst listů a stonků rostlin. Přimícháním hořčičného prášku do půdy zajistíte pomalu se uvolňující formu dusíku, kterou vaši zelení svěřenci mohou po velmi dlouhou dobu vstřebávat – nemusíte se tedy bát, že by trpěly nedostatkem živin.

Hořčice je zázračným zahradním pomocníkem. Zajistí kompletní ochranu rajčat, paprik, kapusty, jahod i salátu

Pokud chcete přínosy tohoto šikovného pomocníka maximalizovat, doporučuji ho aplikovat přímo do půdy ještě před samotnou výsadbou. Je možné jej přimíchat přímo do půdy nebo rozpustit ve vodě a použít jako zálivku. Tímto způsobem obohatíte půdu a jako bonus také okamžitě dodáte živiny mladým rostlinám, což napomůže jejich vývoji.

Hořčičný prášek patří mezi ty nejlevnější pomocníky, které si můžete na zahradu pořídit. Ovšem jeho přínos může být opravdu značný. iZdroj fotografie: Freepik
Hořčičný prášek patří mezi ty nejlevnější pomocníky, které si můžete na zahradu pořídit. Ovšem jeho přínos může být opravdu značný.

Hnojení a zlepšování půdy

Hořčičný prášek slouží také jako účinné hnojivo pro plodovou zeleninu. Lze jej kombinovat s dřevěným popelem v poměru 3:1 a vytvořit tak směs bohatou na živiny, která rostlinám prospívá po celé vegetační období. Tato směs je nejen vyživuje, ale také zlepšuje strukturu a úrodnost půdy přidáním organických látek a základních minerálů. Nejvíce z ní dokážou vytěžit rajčata, okurky, lilky a papriky. Použít však můžete i samotný dřevěný popel – i o tom už Chalupáři-Zahrádkáři dříve podrobně psali.

K čemu využíváte hořčičný prášek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články