5 věcí, které musíte udělat na zahradě od listopadu až po únor. Jedině tak přežije a na jaře se vám bohatě odvděčí

                   

Aby vaše zahrada prosperovala a byla v dobrém stavu, je třeba se o ni starat po celý rok. I v podzimních a zimních měsících je na ní mnoho práce. Je na čase sestavit si seznam úkolů pro každý měsíc, na které byste v tomto chladném období neměli zapomenout. Nevynechte ani jeden z nich.

Na začátku listopadu se postarejte o trávník

Nejprve odstraňte spadané listí. Po shrabání ho ale nevyhazujte, má uplatnění buď v kompostu, nebo při zimování trvalek. Poté trávník zbavený listů pohnojte granulovaným hnojivem. Dále nezapomeňte zastřihnout trvalky a keře a přisypat k nim mulč (např. štěpku nebo slámu). Kmeny ovocných stromů opatřete lepovými pásy proti škůdcům. A nakonec, pokud ještě není zamrzlá půda, vysaďte jarní cibuloviny, např. narcisy a tulipány.

iZdroj fotografie: Unsplash

Na konci listopadu myslete na ježky

Jestliže pěstujete na zahradě růže, postarejte se o jejich spadené listy. Pokud jsou napadené chorobami (např. plísní), vyhoďte je do směsného odpadu, nebo je spalte. Zbytek můžete zkompostovat. V případě, že vlastníte zahradní jezírko, nainstalujte do něj zařízení proti jeho zamrznutí. Dále můžete připravit zimní úkryt pro ježky. Na ten vám postačí hromada štěpky, větví a listí.

Prosinec je měsíc stromů

Pokud příliš nemrzne a je sucho, můžete prořezat dřeviny. Nezapomeňte poté potřít řezné plochy stromovým balzámem. Vždy po vydatnějším sněžení z větví dřevin odstraňujte sníh, aby se nepolámaly. Myslete také na pravidelnou zálivku trvalek v květináčích a jejich kontrolu kvůli škůdcům.

iZdroj fotografie: Unsplash

V lednu přikrmte ptactvo

V případě, že mrzne, natřete kmeny ovocných stromů bílou barvou a neprovádějte zálivku rostlin pěstovaných ve volné půdě. V sadbovačích můžete začít pěstovat první letničky, které v následujících měsících umístíte ven, např. netýkavky nebo begonie. Myslete také na opeřené návštěvníky vaší zahrady a do krmítek jim občas přisypte nějaké krmivo.

V únoru vysejte první zeleninu

Na dřevokazné škůdce, kteří přežili zimu, aplikujte vhodný přípravek a prořežte okrasné keře kvetoucí v letních měsících. Dále nakypřete zeminu v záhonech a pohnojte je kompostem. Pokud máte teplé nebo alespoň temperované pařeniště, můžete v něm vysít semínka raných odrůd ředkviček.

Dbáte i vy v tomto období na správnou údržbu zahrady?

Podzim je ideální období pro množení drobného ovoce. Vyzkoušejte tyto jednoduché metody!
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články