Pokud si myslíte, že péče o zahrádku je jen samá práce a žádná radost, pak vás vyvedeme z omylu. Rozebrala ji totiž jedna zajímavá studie.
Péče o zahrádku obvykle lidem přináší radost, ale nemusí jít jen o nenáročného koníčka. Právě naopak. Pokud se své zahrádce opravdu věnujete, může to pro vás mít i významné zdravotní přínosy. Alespoň to tvrdí studie Age UK.
Nižší riziko mrtvice
Tato studie si vzala na paškál osoby ve věku okolo 60 %. Ukázalo se, že pokud se tito lidé věnují zahradničení nebo kutilství denně nebo téměř denně, může u nich tato činnost snížit riziko srdečního záchvatu nebo mrtvice. Jinými slovy, může jim prodloužit život až o 30%. Pro úplnost uveďme, že studie sledovala téměř 4 000 60letých lidí ve Stockholmu.
Kontrolní skupinu tvořili lidé, kteří se i přes pokročilejší věk aktivně připravovali na maraton. A výsledky u nich byly srovnatelné. Ukazuje se, že obě skupiny měly shodně o 27% nižší riziko srdečního záchvatu nebo mrtvice a až o 30% snížené riziko úmrtí z různých příčin. Jak je tedy vidět, zahradničení rozhodně není jen obyčejným koníčkem.
Ovlivnit život může i strava
Jen samotné cvičení však k prodloužení života rozhodně nestačí. Měli byste si také dobře vybírat, co jíte. Fenoménem je v tomto ohledu rozhodně Poke bowl. Miska plná barev a chutí pochází z Havaje, postupně se ale stala oblíbenou po celém světě. Narazit na ni můžeme i v našich restauracích, podává se zejména jako předkrm.
Její základ tvoří rýže a syrová ryba, doplněná jemně nakrájenou pestrobarevnou zeleninou a ovocem. Často bývá její součástí i salát z řas, někdy je ryba doplněná ještě jiným masem. Ryba musí být čerstvá, většinou marinovaná v sójové omáčce s dalšími ingrediencemi. Rýže bývá podobně jako na suši ochucená rýžovým octem, cukrem a solí.
Jak na vyváženou stravu
Zeleninu použijeme momentálně dostupnou, pestrobarevnou, krémovost dodá avokádo. Je dobré, když má některá zelenina říz, dodá štiplavost nebo pálivost. Může to být třeba zázvor, jarní cibulka, ředkvička nebo i chilli paprička. Z ovoce se hodí zejména mango a ananas. Pro vegetariánskou verzi dáme místo ryby uzené tofu. Rýži lze nahradit třeba soba nudlemi.
Poke bowl s tuňákem
Připravit si Poke Bowl doma zvládne úplně každý.
Ingredience na 2 porce:
- 400 g rýže (na sushi nebo jasmínové)
- 380 g tuňáka (čerstvého)
- 1 ks salátová okurka
- 1 ks mango
- 1 ks avokádo
- 6 ředkviček
- 100 g salátu z řas wakame
- 2 lžíce sójové omáčky
- 1 lžička sezamového oleje
- rýžový ocet (lépe ochucený)
- sezamová semínka
A jak na to? Čerstvou rybu nakrájíme na kostičky o hraně 1krát 1 cm a promícháme se sójovou omáčkou a sezamovým olejem. Necháme v chladu několik hodin marinovat. Rýži uvaříme podle návodu na obalu a ochutíme ji rýžovým octem. Do misek má přijít vlažná, nikoli studená, aby se projevil kontrast s vychlazenou rybou a zeleninou.
Zeleninu a ovoce nakrájíme buď na jemné plátky nebo na drobné kostičky. Na dno dvou misek rozdělíme ještě teplou ochucenou rýži a postupně ozdobně rovnáme tuňáka, ovoce, zeleninu a salát z řas. Snažíme se vytvořit co nejhezčí kontrast barev. Na závěr misku posypeme sezamovými semínky. Podáváme se sójovou omáčkou, případně s ochucenou majonézou (například česnekovou).