Zásobník pračky se bude jen lesknout, s jeho čištěním pomůže ocet s jedlou sodou

Pokud vás trápí usazeniny pracího prášku a aviváže v zásobníku vaší pračky, dejte jim jednou provždy sbohem díky domácím pomocníkům.

Už žádná špína v zásobníku pračky, s nečistotami si poradí soda i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pračka, která je základem moderních domácností, hraje klíčovou roli při udržování čistoty našeho oblečení. Ústředním prvkem její účinnosti je zásuvka na prací prostředek. Časem se však v této zásuvce mohou hromadit zbytky pracího prostředku, aviváže a různé nečistoty, což vede ke snížení účinnosti, nepříjemnému zápachu a růstu plísní. I když existuje několik metod čištění této součásti, k té nejjednodušší a nejrychlejší potřebujete jen dva běžné domácí prostředky: jedlou sodu a ocet.

Vše začněte jedlou sodou

Začněte tím, že vyjmete zásuvku na prací prostředek z pračky a opláchnete ji teplou vodou. Poté podle návodu z webu iReceptář smíchejte ocet a jedlou sodu v poměru 1:1, abyste vytvořili pěnu. Tu naneste na vnitřní povrchy zásuvky a zaměřte se na rohy a štěrbiny, kde se obvykle hromadí nečistoty. Nechte směs působit asi 15 až 20 minut.

Po uplynutí této doby zásuvku vydrhněte kartáčem nebo houbou, přičemž zvláštní pozornost věnujte těžko přístupným místům. Po důkladném vyčištění opláchněte zásuvku čistou vodou a otřete ji do sucha hadříkem. Nakonec ji vložte do pračky a jednou spusťte pračku naprázdno – do zásuvky na prací prostředky však nalijte ocet, který pračku vydezinfikuje i zevnitř (web BydletSnadno pak doporučuje kyselinu citronovou). Tento postup čištění je třeba opakovat každý měsíc, tím předejdete zapáchajícímu prádlu i dalším problémům.

Aspirin jako pomocník při bělení prádla: Stačí vhodit tablety do pračky nebo z nich udělat namáčecí lázeň

Tip pro dezinfekci navíc

Pro komplexní vyčištění je důležité vyčistit také prostor, do kterého se zásuvka na prací prostředek zasouvá. Čtenářka Jitka N. z Pelhřimova doporučuje tento postup:Navlhčete houbičku octem nebo slabým roztokem kyseliny a celý prostor vydrhněte. Zaměřte se zejména na „strop“ a zadní část tohoto prostoru, kde se rády skrývají plísně. Po vydrhnutí vše vysušte ručníkem nebo hadříkem a poté zásuvku znovu uložte zpět.“

Zapáchající prádlo: Chce to vyčistit pračku, s čištěním pomůže obyčejná ústní voda iZdroj fotografie: Pixabay
Čištění zásobníku pračky pomocí octa a jedlé sody je velmi jednoduché – odolné špíny vás přitom zbaví nadlouho

Tento jednoduchý, ale účinný režim čištění nejen zvyšuje výkonnost vaší pračky, ale také prodlužuje její životnost. Navíc zabraňuje hromadění škodlivých zbytků a plísní, takže vaše oblečení bude při každém praní svěží a čisté. Já osobně ho tedy rozhodně doporučuji – stojí mě jen pár minut času a přitom mám jistotu, že je moje pračka perfektně čistá. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak ocet aplikovat samostatně nebo jak ho použít pro čištění koupelny

Jak se o svou pračku staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články