Jak na zažloutlý parapet: Nevzhledný plast napraví soda s octem

Zažloutnutí parapetu patří k běžným známkám provozu domácnosti. Nemusíte se s ním však smířit, pomohou domácí prostředky.

Jak na zažloutlý parapet: Nevzhledný plast napraví jen soda s octem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zažloutlé parapety mohou způsobit, že váš domov bude vypadat zastarale a zanedbaně, ale naštěstí podle webu Evroplast existuje jednoduchý a účinný domácí prostředek, který jim navrátí původní jas. Jde o sodu a ocet.

Proč vám žloutnou parapety

Plastové parapety časem často zežloutnou v důsledku vystavení slunečnímu záření, které způsobuje chemickou reakci v plastu vedoucí ke změně barvy. K tomuto žloutnutí mohou přispívat i různé bezprostředně působící škodliviny, jako je cigaretový kouř nebo výpary z kuchyňských olejů.

Čisticí síla jedlé sody a octa

Jedlá soda a ocet nejsou jen základem spíže, ale také účinnými čisticími prostředky. Pokud se zkombinují, vytvářejí šumivý efekt díky acidobazické reakci, který pomáhá účinně odstraňovat skvrny z povrchů. Proč tak dobře fungují?

  • Jedlá soda: Mírné abrazivo, které jemně drhne plast, aniž by poškrábalo povrch.
  • Ocet: Kyselina octová obsažená v octu proniká špínou a nečistotami a dokáže rozjasnit povrchy bez použití chemikálií,  jak informuje web Okna Kiev.

Dejte sbohem zažloutlým parapetům, krásnou barvu jim vrátí prací prášek

Jak vyčistit zažloutlý parapet

Smíchejte pastu ze tří dílů jedlé sody a jednoho dílu vody. Množství upravte podle velikosti parapetu, abyste měli dostatek na pokrytí celé plochy. Pastu rovnoměrně rozetřete po zažloutlých místech parapetu. Nechte ji působit alespoň 10-15 minut. U silně zabarvených míst ji můžete nechat působit až 30 minut. Poté, co měla jedlá soda čas působit, na ni jemně nalijte nebo nastříkejte ocet. Tím zahájíte šumivou reakci, která pomůže odstranit všechny žluté skvrny i bez nutnosti vašeho zásahu.

Zažloutlé parapety už jsou minulostí. S domácími pomocníky vás tento estetický problém už nikdy nebude trápit. iZdroj fotografie: Freepik
Zažloutlé parapety už jsou minulostí. S domácími pomocníky vás tento estetický problém už nikdy nebude trápit

Nakonec pomocí houbičky nebo měkkého hadříku parapet jemně vydrhněte a máte hotovo. Po odstranění skvrn místo důkladně opláchněte teplou vodou, abyste odstranili veškeré zbytky. Parapet osušte čistou utěrkou (to omezí vznik zaschlých kapek) a místnost důkladně vyvětrejte. Jak jsem se sama přesvědčila, za pár minut nebude po zápachu octa ani památky. Podobný postup můžete vyzkoušet i při čištění toalety, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také již dříve podrobně informovali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články