Vynikající životabudič: Obyčejné kuchyňské koření svým magickým účinkem vdechne život každé zežloutlé a skomírající rostlině

Pokud vaše pokojové nebo balkonové rostliny zežloutnou, můžete je ještě zachránit prostřednictvím šikovného domácího hnojiva.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vždy se vašim balkonovým nebo pokojovým rostlinám daří tak, jak byste chtěli. Ovšem je stále ještě možné je zachránit. A nemusíte přitom kupovat drahé životabudiče z obchodů. Můžete je vyživit mnohem snadnějším způsobem, a to za pomoci obyčejného koření z kuchyně.

Bobkový list jako hnojivo

Existuje velmi šikovné koření, které nestojí příliš mnoho, a přitom spolehlivě zachrání i ty nejzanedbanější rostliny. Bobkový list v sobě totiž obsahuje celou řadu důležitých látek. Jde především o železo, vápník, draslík a fosfor. To jsou živiny, které rostliny ke své spokojenosti potřebují nejvíce.

Abyste však z bokového listu dostali vše potřebné, musíte ho správně zpracovat. Některé návody říkají, že stačí sušený bobkový list jen podrtit a nasypat k rostlinám. Tehdy však bude trvat velmi dlouho, než se živiny uvolní a dostanou k rostlinám. A pro ty, jejichž stav není optimální, by také mohlo být pozdě. A co si tedy s bobkovým listem počít?

Hnojivo z bobkového listu

Pro začátek vezměte čtyři nebo pět vzrostlých bobkových listů a vložte je do sklenice od okurek. Následně je zalijte vařící vodou a nechte několik hodin odpočívat. Tehdy se z nich vylouhují všechny účinné látky a vy poté můžete vychladlý odvar bez obav použít jako hnojivo. Není už třeba ho nijak ředit. Pokud budete své rostliny zalévat hnojivem z bobkového listu jednou týdně, velmi rychle se opět zazelenají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zažloutlé rostliny přesaďte

Vašim květinám ovšem může pomoci i změna pěstební nádoby a substrátu. A jak na to? Nový květináč by měl mít o něco větší průměr než ten předchozí. Chcete-li rostlinu z květináče snadněji vyjmout, pak ji asi hodinu před přesazením důkladně zalijte. Vyjímání kořenového balu si lze usnadnit kovovou špachtlí nebo nožem, ale počínejte si mimořádně opatrně. Nakonec ještě opatrně odstraňte nahnilé části kořenů a zkraťte ty velmi dlouhé, pomůžete tak rostlině s lepší adaptací po přesazení. Budete totiž nucena si rychleji vytvořit nové, což ji posílí.

Jak bojujete vy se žlutými rostlinami v květináčích?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články