Změna barvy listů dokáže pěstitele okurek zaskočit. Dopřejete-li však okurkám dostatek živin, nemáte se čeho bát. Pomůže infuze z cibulových slupek.
Pravidelnou péči si žádají stálice českých zahrad – okurky. Pokud se jí jim nedostává, objevují se problémy, jakými jsou žloutnutí listů, zasychání plodů nebo plísňová onemocnění. Jakmile zpozorujete podezřelé žloutnutí okurek, zbystřete, protože se vám snaží sdělit, že se s nimi něco děje, pravděpodobně trpí nedostatkem živin. Zcela nejlepší je se takovému problému vyhnout – jako preventivní opatření poslouží slupky z cibule.
Proč dochází k žloutnutí okurek
Změní-li okurkové listy barvu ze zelené na žlutou, znamená to, že s nimi není něco v pořádku. Žloutnutí a flekatění listů může mít řadu příčin. Prvním je nedostatek světla, kdy si listy okurek vzájemně stíní, a proto žloutnou. Řešením je pravidelné odstraňování přebytečných listů. Za problémem ale může stát také nedostatek živin, který vede v horším případě i ke žloutnutí a upadávání plodů. V takovém případě je třeba začít rostliny častěji hnojit, aby měly dostatek draslíku, dusíku a fosforu. Ideální je například domácí zákvas z kopřivy.
Proti žloutnutí okurek použijte cibuli
Některé problémy v pěstování zeleniny se jen těžko řeší, proto je nejlepší jim předcházet. V případě okurek, které jsou obzvlášť náročné jak na závlahu, tak na živiny, vám dokáží pomoci cibulové slupky. Obsahují totiž celou řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků, které vám pomohou udržet okurky v kondici a zabránit žloutnutí listů. Kromě toho je ochrání před plísněmi, na které jsou okurky obzvlášť náchylné.
Příprava cibulové tinktury není nijak složitá a zvládne ji i zahradník začátečník. Do dostatečně velkého hrnce vhoďte hrst cibulových slupek a zalijte je 10 litry vody. Umístěte na sporák, přiveďte k varu a vařte po dobu 5 minut. Nakonec nechte roztok zcela vychladnout a přeceďte. Zbylé slupky hoďte na kompost. Než se vrhnete na hnojení, hotovou infuzi zřeďte dalšími 10 litry vody. Finální tekutinou zalévejte okurky jednou za dva týdny.
Předejděte plísňovým chorobám
Častou příčinou, proč listy okurek změnily barvu, jsou choroby, především plíseň okurková nebo padlí, které se projevuje bílými skvrnami. V obou případech rostliny postupně chřadnou a časem uhynou. Nejlepší obranou proti plísním je prevence. Předejít vám problému pomůže například domácí postřik z česneku. Pokud pěstujete okurky ve skleníku, pravidelně ho větrejte. Rozjela-li se již nemoc ve velkém, nezbyde vám, než se uchýlit k použití chemických fungicidů. Napadené části (v nejhorším případě celé rostliny) odstraňte a spalte, aby se choroba dále nešířila.