Ocet smíchejte se zubní pastou, levná směs vyčistí většinu domácnosti

Vyrobte si doma tuto univerzální čisticí směs, s jejíž pomocí hravě vyčistíte většinu nečistot. I ta nejodolnější špína pod vlivem octa a zubní pasty pustí.

                   

Úklid domácnosti patří mezi nejméně oblíbené činnosti mnoha lidí. Pro některé z nich může být dokonce úplnou noční můrou. Naštěstí existují různé triky a vychytávky, které vám mohou veškerou práci usnadnit a ušetřit spoustu času. Ty nejúčinnější čisticí přípravky totiž podle webu BobVila máte přímo po ruce. Ocet při úklidu běžně používáme i my, se zubní pastou jsme jej však popravdě ještě smíchat nezkoušeli. 

Jak si usnadnit úklid

Abyste mytím povrchů a čištěním i těch nejodolnějších skvrn neztráceli svůj drahocenný čas, sáhněte po těch nejúčinnějších prostředcích. Velmi dobře vám poslouží suroviny, které již máte v domácnosti. Zubní pasta dokáže vyčistit a vybělit nejen váš chrup, ale poradí si i s plastovým parapetem, jak jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Kombinace octa a zubní pasty

Čisticí účinky zubní pasty a octa se ještě znásobí, pokud se používají současně. Úpravou jejich poměru získáte prostředek libovolné konzistence, jenž se vám bude hodit k ledasčemu. Ocet je navíc velmi silný a účinný dezinfekční prostředek, jež si poradí i s choroboplodnými zárodky i zápachem, o čemž jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Zubní pasta je skvělým pomocníkem i při péči o toaletu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pří úklidu oceníte čisticí účinky zubní pasty a octa

Jak vyrobit čisticí směs

Nemusíte nutně kupovat speciální čisticí směsi plné chemikálií, jejichž dlouhodobé používání škodí jak životnímu prostředí, tak i vašemu zdraví. Namísto toho si vyrobte přírodní alternativu, jejíž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější. Pro hustší pastu smíchejte zubní pastu s octem v poměru 2:1. V takovém stavu se skvěle hodí k čištění sporáku nebo trouby. V řidší formě lze přípravek aplikovat pomocí rozprašovače a využít k mytí kuchyně i koupelny.

Už žádné tupé nůžky, už žádná rez: Pomůže obyčejná zubní pasta nebo alobal

K čemu se hodí směs ze zubní pasty a octa

Ideální je použít vyrobený čistič na kovové nebo pokovené povrchy. Velmi snadno s ním odstraníte vodní kámen i usazené nečistoty. Podle webu FamilyHandyman byste však napřed měli vyzkoušet jeho účinky na neviditelném místě, abyste měli jistotu, že zubní pasta na povrchu nevytvoří nevzhledné skvrny. Jeho použití je velmi jednoduché. Naneste trochu přípravku na špinavé místo a nechte pár minut působit.

Poté setřete suchým hadříkem a máte hotovo. Nemusíte se bát ani nepříjemného zápachu, který přebije zubní pasta, jak potvrzuje i naše čtenářka Jaromíra D. z Třeště: „Díky pastě ocet ani necítím, a pokud potřebuji roztok mnohem řidší, přidám do něj pár kapek esenciálního oleje, který nepříjemný zápach přebije.“

Jaké suroviny z domácnosti používáte k úklidu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články