Tyto chovatelské triky vám zajistí tisíce domácích vajec. Dejte slepicím, co potřebují, a budete se divit

                   

Při chovu slepic je velmi důležité vědět, jak se o ně starat a jedním dechem tak zvýšit produkci vajec. Poskytnutím správných podmínek chovu a nezbytné výživy je možné opravdu výrazně vylepšit produktivitu každé jednotlivé slepice. A to vše se samozřejmě podepíše i na kvalitě a chuti výsledných produktů. Domácí vajíčka jsou totiž zkrátka a dobře domácí vajíčka. To vám potvrdí každá kuchařka.

Proč slepice nenesou

Důvodů může být celá řada, vyplatí se tedy projít je jeden po druhém. Zaměřte se zejména na plemeno slepic, které doma máte. Tito ptáci se totiž podle užitnosti dělí na ty, kteří produkují vejce a maso, ale i na plemena bojová a okrasná. Pokud tedy nemáte nosné slepice, příliš s nimi nepochodíte. Zaměřte se také na věk ptáků. Produkce vajec totiž s přibývajícím věkem klesá. Nejvíce vajec snáší dvouleté slepice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak roznést slepice

Počet vajec od jedné slepice také závisí na teplotě vzduchu a čistotě ubikací. Ptáci musí mít také možnost volně se protáhnout a posedět na hřadu. Je to lepší pro jejich kondici. Slepice jsou rovněž citlivé na stres. Produkce vajec se tedy sníží, pokud je poblíž ohrady se slepicemi nějaký zdroj hluku nebo psychické nepohody (třeba sousedův pes). Většina slepic si časem zvykne, ale pokud jste si pořídili třeba lekavé leghornky, musíte zakročit.

Jak poznat, která slepice nenese

Jasnou známkou problémů jsou nejrůznější infekce, hlísti a paraziti. Ti také způsobují pokles produktivity jednoduše proto, že se negativně podepisují na celkovém zdravotním stavu drůbeže. Takže pokud ve svém hejnu najdete kousek, který trpí těmito problémy, bude to pravděpodobně i ten, od něhož se vajec nedočkáte. Vše konzultujte s veterinářem a vyberte vhodné řešení (bohužel někdy může spočívat i v zabití slepice).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak donutit slepice snášet? Krmte je

Zda se to samozřejmé, přesto právě tady dokáží chovatelé nadělat spoustu chyb. Kvalita, množství a složení krmiv je samozřejmě velmi důležité, ale nesmíme zapomínat ani na správný způsob krmení. Slepice se vyplatí krmit spíše nárazově, jednou nebo dvakrát denně. Pokud však mají přístup k zelené trávě na dvorku nebo podél plotu, bude vyšší produkce vajec samozřejmostí. Jídelníček lze obohatit i domácími prostředky.

Na jaře vsaďte nejlépe na mladé kopřivy. Ty rozsekejte na menší kusy a zkrmte slepicím. Dříve se k nim přidával i šrot, takže pokud máte tu možnost, udělejte to. Sázkou na jistotu jsou také rozdrcené skořápky vajec, které dodají slepicím potřebné živiny. Rozdrťte je opravdu najemno a smíchejte s jiným krmivem. Zabráníte tak nedostatku vápníku ve stravě svých svěřenců. Navíc se nemusíte spoléhat na drahé produkty s touto živinou z obchodů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na vině může být i voda

Dalším důvodem, proč slepice přestaly snášet, může být i nedostatek vody. Aby organismus slepice správně fungoval, musí mít zvíře neustálý přístup k čisté pitné vodě. Vodu tedy měňte každý den nebo častěji. Vyplácí se vsadit spíše na nejrůznější pítka než na obyčejné misky, které slepice snadno znečistí. Inspirovat se můžete třeba produkty vhodnými do drůbežáren. Neuškodí ani malý zdroj neustále proudící vody.

Dostatek volného pohybu je TOP

A v neposlední řadě také platí, že pokud mají slepice možnost se hýbat, bude jejich produkce vyšší. Dopřejte jim na dvoře několik důlků s pískem nebo jemným popelem. Rády si v prachu vyčistí peří a zbaví se tak i některých nežádoucích parazitů. A opět to přispívá k jejich psychické pohodě. Nezapomeňte také na to, že v zimě klesá jejich produktivita, není tedy třeba panikařit. A totéž platí i pro fázi obnovy peří.

Chcete, aby vám slepice doslova zobaly z ruky? Tohle video vám s tím pomůže
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články