Jak na zazimování růží: Obyčejné zakrytí nepostačí, chce to i podzimní řez

Růže mívají s přežitím zimy obvykle značné problémy – pokud je však na mrazy správně připravíte, vůbec nic se jim nestane.

Jak na zazimování růží: Jen zakrytí nepostačí, chce to i podzimní řez i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Růže jsou díky své jedinečné kráse a vůni oblíbeným doplňkem mnoha zahrad. S blížícími se chladnými měsíci je však nutné tyto křehké květiny připravit na zimu, jak informuje web iReceptář. Pouhé zakrytí nestačí; zásadní je podzimní režim zahrnující správné zakrytí a strategický řez, jinak se vašim okrasným keříkům příští rok dařit nebude.

Ideální načasování a techniky zakrývání růží

Optimální doba pro zakrytí růží obvykle připadá na listopad, kdy se půda po letních vedrech ochladí, jak informuje web MagazínDoma. Zásadní je nezačínat s tím příliš brzy, tedy dokud si ještě půda udržuje zbytkové teplo, protože by to mohlo podpořit hromadění vlhkosti, což by mohlo vést k houbovým infekcím. Doporučuje se počkat až na dobu těsně před zamrznutím.

Ideální je použití jemně drcené zeminy nebo mulče, který účinně vyplní prostory mezi kořeny. Stejně tak jemně rozemletá kůra, pokud se rozhodnete právě pro ni, by měla dostatečně pokrýt oblast kořenů – jedině tak si zajistíte spolehlivé přežití růží až do příchodu jara.

Péče o zakryté růže

Jakmile jsou růže dostatečně zakryté, měly by zůstat až do jara v klidu. „Obvykle je začínám odkrývat kolem března, ale tento termín lze upravit podle povětrnostních podmínek. V teplejších jarních obdobích mají růže tendenci rychle růst, což může bránit jejich vývoji, pokud není kryt včas odstraněn – takže na to pozor,“ varuje čtenářka Jitka K. z Homyle. A nezapomeňte ani na přísun živin. V redakci Chalupáři-Zahrádkáři se nám osvědčilo hnojení dřevěným popelem nebo docela obyčejným manganistanem.

Chcete-li pěstovat ty nejkrásnější růže, vložte ke stonku aloe vera

Zvláštní opatření pro kontejnerové růže

Růže v nádobách jsou náchylnější k nízkým teplotám, což vyžaduje zvýšenou péči. Pokud to proto prostor dovoluje, přeneste nádoby ideálně do interiéru (upřednostněte nevytápěné prostory, jako jsou uzavřené verandy nebo zimní zahrady).

Růže bývají ne nadarmo nazývány královnami zahrady – aby však bez potíží přečkaly zimu musíte jim dopřát správnou péči iZdroj fotografie: Pixabay
Růže bývají ne nadarmo nazývány královnami zahrady – aby však bez potíží přečkaly zimu musíte jim dopřát správnou péči

U standardních růží pěstovaných v nádobách je třeba na podzim prořezat koruny a zastřihnout dlouhé větve a teprve poté je zasypat zeminou nebo mulčem. Důležité je odstranit z rostlin tlející listí, protože listí zachycené v krytu může podporovat hnilobu a potenciálně poškodit rostlinu. Navíc v něm mohou přezimovat i škůdci, jak jsem se sama mnohokrát přesvědčila.

Vysvětlení a ukázku jak řez a zimní ochranu správně provést najdete v podrobně a názorně v tomto videu

Jak se o své růže staráte na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články