Někdy se mohou šikovnými zahradnickými pomocníky stát i docela obyčejné prostředky. U borůvek pomůže ocet.
Borůvky jsou lahodné ovoce, bohaté na vitamíny a antioxidanty. Ovšem pro úspěšné pěstování potřebují specifické podmínky. Jedním z velmi důležitých faktorů je správná kyselost půdy. Borůvky vyžadují kyselou půdu, což může být na většině zahradách problém. Nicméně existuje jednoduchý způsob, jak půdu pro borůvky správně okyselit – pomocí octa.
Co vědět do začátku
Ocet je všestranný produkt, který lze nalézt v mnoha kuchyních po celém světě. Ale skvělé uplatnění najde i při zahradničení. Ale předtím, než se ho rozhodnete aplikovat na zahradu, si musíte zjistit pH půdy. Různé druhy rostlin potřebují různé úrovně kyselosti – u borůvek je to konkrétně pH mezi 4,5 a 5,2. Pokud máte alkalickou půdu, která nemá potřebnou kyselost, můžete pro její úpravu použít právě octovou vodu.
Jak na to? Začněte tím, že smícháte vodu a ocet v poměru 1:1. Následně borůvky zalijte a pH půdy znovu změřte. Nikdy však nepoužívejte příliš mnoho octové vody najednou, jinak hrozí překyselení. Je nejlepší vše dělat postupně a sledovat změny v pH půdy. Pokud chcete borůvky jen lehce povzbudit, pak smíchejte 2 až 3 lžíce octa s 4 litry vody a poté tento roztok aplikujte kolem rostlin.
Pomůže i kávová sedlina
Ovšem borůvkám můžete kromě okyselení substrátu dodat v tomto procesu i žádoucí živiny. Pomůže vám v tom kávová sedlina. V zahradách se nejčastěji pěstuje brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus), známá také jako americká nebo kanadská borůvka. Ovšem čas od času lze spatřit i původní „lesní“ brusnici borůvku (Vaccinium myrtillus). Oběma však kávová sedlina prospěje přímo skvěle.
Existují dva způsoby, jak použít kávovou sedlinu jako hnojivo pro borůvky. První možností je nasypat ji přímo na zem kolem rostlin. To bude mít za následek postupné uvolňování dusíku do půdy. Ovšem pokud potřebujete borůvky vyživit rychle, pak si připravte tekuté hnojivo z kávové sedliny. Nasypte 6 šálků kávové sedliny do kbelíku s vodou (měl by být pětilitrový) a nechte odstát po dobu 2 až 3 dnů. Poté tuto tekutinu použijte jako zálivku bez dalšího ředění. Vše můžete jednou do měsíce zopakovat. Milovníci čaje mohou místa sedliny použít ten zelený.
Co byste měli vědět
Pamatujte si však, že kávová sedlina by nikdy neměla být používána jako jediný zdroj živin. Je vhodné ji používat spíše jako doplněk k jiným hnojivům. A určitě to s ní nepřehánějte – příliš mnoho dusíku totiž může způsobit nadměrný růst listů, což se bohužel projeví na nižší výnosnosti (květů a plodů bude jednoduše méně, protože je rostliny nezvládnou vyživit). Proto se doporučuje používat kávovou sedlinu spíše opatrně a stav rostlin pravidelně kontrolovat.