O stromy je nutné celoročně pečovat. Teď na jaře je vhodné kmeny nabílit, abyste je ochránili před kolísavými teplotami i hlodavci.
Ovocné stromy vyžadují celoroční péči, kterou byste jim měli věnovat, aby se jim nejen dobře dařilo, ale také aby byla jejich výnosnost bohatá a neklesající. Můj dědeček vždy kmeny stromů bílil. A já mu s tím ráda pomáhala, protože které dítě by nemilovalo nanášení barvy štětcem, klidně na kmen. Zatímco já malovala abstraktní obrazce, které v mé mysli představovaly princezny a sluníčka, děda pracoval pečlivě a systematicky. A dobře dělal, jeho byla úroda vždy pohádková a sousedi za ním rádi zašli pro cennou radu.
Chraňte své stromy
A proč je vlastně tato činnost tak důležitá? Web Rostlinky říká, že bílení má primárně ochrannou funkci. Na podzim a v zimě jsou rozdíly nočních a denních teplot velké a kůra stromů tím trpí. Výsledkem pak je, že může popraskat a tím se velmi oslabit. Praskliny navíc mohou být novým domovem dřevokazných škůdců a hmyzu, který se zde může usídlit. „Já bílím stromy alespoň dvakrát ročně,“ říká dlouholetý zahrádkář pan Jiří K. z Písku.
Bílý nátěr odráží sluneční světlo a je tak ochranou před silným mrazem, ale i příliš vysokými letními teplotami, které vedou k přehřátí. Účinně tak zlikvidujete i houby a lišejníky, které stromy oslabují. Zároveň je to ale také ochrana proti malým hlodavcům, zajícům a srnkám, které okusování kůry vyhledávají, píše web iReceptář.
Vápno a další příměsi
A jak vápennou směs připravit? Smíchejte 2,5–3 kg vápna se 100 g strouhaného mýdla, které slouží jako lepidlo. Přidejte také 500 g síranu měďnatého, který působí jako ochranný prvek. Chalupáři-Zahrádkáři jej mimo jiné doporučují i jako postřik na jabloně a hrušně, které ochrání před nemocemi. Vše důkladně promíchejte, až vznikne homogenní směs a pomocí štětce ji naneste rovnoměrně na celý kmen stromu.
Máte-li rádi nekonvenční metody, radí Chalupáři-Zahrádkáři použít namísto bílení obyčejnou potravinovou folii, která stromy ochrání.