Co se stromy na jaře: Chce to vápno, vyběleným stromům se bude více dařit

O stromy je nutné celoročně pečovat. Teď na jaře je vhodné kmeny nabílit, abyste je ochránili před kolísavými teplotami i hlodavci.

Vybělené stromy i Zdroj fotografie: Lynn Greyling / Creative Commons / PDM
                   

Ovocné stromy vyžadují celoroční péči, kterou byste jim měli věnovat, aby se jim nejen dobře dařilo, ale také aby byla jejich výnosnost bohatá a neklesající. Můj dědeček vždy kmeny stromů bílil. A já mu s tím ráda pomáhala, protože které dítě by nemilovalo nanášení barvy štětcem, klidně na kmen. Zatímco já malovala abstraktní obrazce, které v mé mysli představovaly princezny a sluníčka, děda pracoval pečlivě a systematicky. A dobře dělal, jeho byla úroda vždy pohádková a sousedi za ním rádi zašli pro cennou radu.

Chraňte své stromy

A proč je vlastně tato činnost tak důležitá? Web Rostlinky říká, že bílení má primárně ochrannou funkci. Na podzim a v zimě jsou rozdíly nočních a denních teplot velké a kůra stromů tím trpí. Výsledkem pak je, že může popraskat a tím se velmi oslabit. Praskliny navíc mohou být novým domovem dřevokazných škůdců a hmyzu, který se zde může usídlit. „Já bílím stromy alespoň dvakrát ročně,“ říká dlouholetý zahrádkář pan Jiří K. z Písku.

Jak se zbavit vytrvalých plevelů, které se množí z kořenů při trhání? Nejlépe pomůže vápno

Bílý nátěr odráží sluneční světlo a je tak ochranou před silným mrazem, ale i příliš vysokými letními teplotami, které vedou k přehřátí. Účinně tak zlikvidujete i houby a lišejníky, které stromy oslabují. Zároveň je to ale také ochrana proti malým hlodavcům, zajícům a srnkám, které okusování kůry vyhledávají, píše web iReceptář.

Vápno a další příměsi

A jak vápennou směs připravit? Smíchejte 2,5–3 kg vápna se 100 g strouhaného mýdla, které slouží jako lepidlo. Přidejte také 500 g síranu měďnatého, který působí jako ochranný prvek. Chalupáři-Zahrádkáři jej mimo jiné doporučují i jako postřik na jabloně a hrušně, které ochrání před nemocemi. Vše důkladně promíchejte, až vznikne homogenní směs a pomocí štětce ji naneste rovnoměrně na celý kmen stromu.

Bílá barva a štětec iZdroj fotografie: Piqsels
Směs aplikujte rovnoměrně na kmen stromu štětcem

Máte-li rádi nekonvenční metody, radí Chalupáři-Zahrádkáři použít namísto bílení obyčejnou potravinovou folii, která stromy ochrání.

Jak chráníte stromy před výkyvy teplot vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články