Bobule rybízu budou příští rok obří, stačí kolem každého keře rozsypat jedlou sodu

Tato metoda může rybízu pomoci tím, že detoxikuje půdu, snižuje její kyselost, odpuzuje škůdce a bojuje proti chorobám přenášeným půdou.

Množení keřů rybízu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je zásaditá sloučenina, kterou řada z nás běžně používá k vaření nebo pro úklid domácnosti – ovšem skvěle se podle webu Extension uplatní i na zahradě. Její přirozeně zásaditá povaha neutralizuje kyselou půdu a vytváří prostředí, které ničí škodlivé patogeny a zároveň podporuje prospěšné mikroorganismy. V lidovém zahradnictví se jedlá soda tradičně používá k hubení škůdců a jako přírodní fungicid – a právě tohle rybízové keře skvěle ocení.

Odkyselení půdy v jednom kroku

Rybízu se daří spíše v mírně kyselé až neutrální půdě. Jedlá soda může zvýšit pH té příliš a vyrovnat ji na úroveň, která je pro něj příznivější. Jak to funguje? Je to jednoduché. Při rozpouštění jedlé sody v půdě totiž dochází k chemické reakci, která mírně snižuje kyselost půdy a jako bonus pomáhá také kořenům rybízu účinněji přijímat živiny. Podzim je pro tuto úpravu ideální dobou, protože umožňuje, aby se půda přes zimu usadila a ustálila. Pokud byste v tomto období chtěli rybíz také pohnojit, doporučuje web GrowVeg kávovou sedlinu.

Dopřejte muškátům na podzim správný střih, přezimují pak zdravé a silné

Rybíz bude plodit mnohem více, v květnu ho nakopnou slupky iZdroj fotografie: Pixabay
Rybíz bude plodit mnohem více, na podzim ho nakopne jedlá soda.

Prevence chorob jak další bonus

Jedlá soda má protiplísňové vlastnosti, které pomáhají chránit rybíz před chorobami, jako je třeba obávaná plíseň šedá. Alkalické vlastnosti jedlé sody růst těchto houbových patogenů potlačují, takže působí jako skvělá prevence.

Odpuzovač škůdců

Mnoho zahradních škůdců přezimuje v půdě kolem rostlin a na jaře se objevuje, aby napadli nový mladý růst. Jedlá soda tyto škůdce odrazuje tím, že pro ně vytváří mírně nepřátelské prostředí. Aplikace je opravdu snadná.

Bělení stromů na podzim: Vápno a síran měďnatý pomohou

Bělení stromů na podzim: Vápno a síran měďnatý zařídí zaručený úspěch

Keř rybízu se dá snadno namnožit, postačí vám jen plastový kelímek iZdroj fotografie: Pixabay
Pro ty, kteří chtějí rybízu dodat extra výhodu, existuje levný pomocník – docela obyčejná jedlá soda přímo z kuchyně.
  • Začněte odměřením 3 polévkových lžic jedlé sody pro každý rybízový keř.
  • Rovnoměrně ji kolem keřů rozsypte a zajistěte důkladnou a rovnoměrnou aplikaci.
  • Pro zvýšení účinnosti smíchejte jedlou sodu s hořčičným práškem nebo tabákovým prachem. Tyto látky působí jako další odpuzovače škůdců.
  • Plochu lehce zalijte, aby se jedlá soda lépe rozpouštěla a pronikala do půdy. Díky tomu začne okamžitě působit.

Jak se o svůj rybíz staráte na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články