Pokud je o okurku setou (Cucumis sativus) dobře postaráno, plodí tak vydatně, že leckdy budete muset obdarovávat sousedy. I když pochází z Asie, u nás se jí opravdu zalíbilo. A jaký je tedy klíč k úspěchu? Napodobte původní podmínky v její domovině a rozhodně nešlápnete vedle. Okurky vám tak budou na mateřských rostlinách zrát až do pozdního podzimu. Inspirujte se dnes radami zkušených zahradníků a uvidíte.
Zpočátku se nebojte své okurky v růstu trochu omezovat
Nezkušení zahrádkáři dělají leckdy při pěstování okurek fatální chyby, jež je mnohdy připraví nejenom o bohatou úrodu, ale přímo o všechny sazenice. Na první místě bychom měli jmenovat radost z prvních žlutých květů. Vypadají nádherně a slibují, že rostlina bude už brzy plodit. Vy jí to však nedovolte a první žluté kvítky nemilosrdně odtrhněte. Pomůže tak rostlinkám okurek dozrát, vytvořit silnější kořenový systém apod.
Květy později nemusí být plodné kvůli nadměrnému zalévání. Pokud se vám tedy zdá, že se nevyvíjejí správně, raději zálivku uberte. Rozhodně se to vyplatí. Ovšem dost možná jste chybu udělali už při setí. Pro příště si tak pamatujte, že semena okurek je dobré před vysetím namočit do teplého manganového roztoku. Poté je osušte a skladujte na teplém místě. Uvidíte, že se mladé sazeničky z těchto semen budou mít čile k světu.
Květům neprospívá ani nedostatek živin
Okurky vám krásně rostou, ale zkrátka ne a nekvetou? Pak nejspíš potřebují dostatek živin. Zejména nedostatek fosforu, draslíku a dalších živin může zapříčinit pozdní násadu květů. Mladé sazenice proto pohnojte výluhem z chleba. Dva krajíce zalijete litrem vody, necháte tři dny kvasit, poté scedíte a ke každé rostlině přidáte tři až čtyři lžíce.
Následně pokračujte v hnojení jako obvykle (mladé sazenice můžete podpořit i jednorázovou zálivkou z peroxidu vodíku, připravenou z jedné lžíce toho přípravku a litru vody). Zálivka z peroxidu dodá rostlině kyslík a jako bonus ji zbaví všech patogenů nebo škůdců v půdě. Vyhnete se tak žloutnutí a odumírání nejmenších sazenic.
Nezapomeňte, že květy potřebují i přítomnost opylovačů
Jakmile začnou okurky kvést, nezapomeňte nechávat okno pravidelně otevřené, aby si včelky a pozemní vosičky našly cestu dovnitř. Bez opylení totiž žádná úroda nebude. A co dělat, pokud je špatné počasí nebo je to s hmyzem ve vaší zahradě zkrátka na levačku? Vezměte do ruky malý štětec a svou zeleninu si opylujte sami. Je to jednoduché, nebojte se. A propříště zvolte samoopylovací odrůdy.
Problémy vám může nadělat i nedostatek vlhkosti
Máte dojem, že stále jen zaléváte, ale rostliny přesto začínají žloutnout a opadávat? Zapomeňte na občasné vydatné zalévání a místo toho okolí rostliny vydatně mulčujte kupříkladu slámou. Ta pomůže udržet vlhkost v zemině a okurkám dopřeje konstantní podmínky, díky nimž se jim bude opět skvěle dařit. Však uvidíte.
Kolik květů na stonku je optimálních?
Ovšem i ty nejlépe opečovávané okurky mají své limity. Takže pokud je nechcete vysílit, pak velmi dobře počítejte. Na jedné rostlině by se nemělo nacházet více než 25 květů nebo plodů v různém stádiu zralosti (počítá se vše dohromady). Nadbytečná květenství tak odstraňte. A zároveň okurky včas sklízejte, podpoříte rostlinu v další tvorbě květů.
Co znamená obávané žloutnutí listů
Pozor také na žloutnutí listů ve spodních částech stonku. Důvodem tohoto problémů bývá buď jejich kontakt s půdou (a tedy i přítomnost nejrůznějších patogenů) nebo jednoduše nedostatek světla. Pokud tedy nemůžete podmínky ve skleníku vylepšit, raději je odstraňte. Brzy by mohly onemocnět a zničit tak celou rostlinu. Dobře zapěstovaným okurkám tak nijak neublížíte.
Dalším důvodem může být i to, že jste rostliny vyseli příliš blízko sebe a ony se teď navzájem utlačují (potřebují 30-40 cm prostoru). Pokud jim chcete pomoci, pak je buď opatrně přesaďte nebo jednoduše nejslabší rostliny zlikvidujte. Na vaší úrodě se to dozajista pozitivně projeví. Naopak křehké a tvrdé listy svědčí o přebytku výživy (jde zejména o dusík). To se stává, pokud hnojíte hnojem.
Jaké jsou další chyby při pěstování okurek
Výživu tedy na nějakou dobu omezte. Listy mohou žloutnout také kvůli zasolení půdy (v tom případě musíte část zeminy nahradit), ale i díky nízkým teplotám ve skleníku či na záhonku nebo kvůli zalévání studenou vodou. A rostliny samozřejmě v tomto stavu nekvetou a neplodí. Vodu na zálivku okurek proto uchovávejte ve skleníku. Měla by mít alespoň 25 °C. Ta čerstvě napuštěná z kohoutku je zcela nevhodná.