Brambor bude požehnaně, vše zařídí obyčejné cibulové slupky

Postrach pěstitelů brambor je obávaná mandelinka. Ta dokáže rostliny úspěšné zlikvidovat. Tento postřik však nerozdýchá.

Brambor bude požehnaně, vše zařídí docela obyčejné cibulové slupky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa ​​decemlineata) je urputný škůdce, který může způsobit zkázu na rostlinách brambor, ale i jiných druhů z čeledi lilkovitých. Systematicky totiž okusuje listy, jež postupně hynou. Málo olistěná rostlina pak nemůže efektivně vyživovat bramborové hlízy, a řádění mandelinky se tak odrazí na zdraví rostliny a celkové úrodě. Pokud nejste fanoušci chemických postřiků, podívejte se, jak s mandelinkou zatočí cibule.

Cibuli mandelinky nesnesou

Pokud jste se rozhodli populaci mandelinky regulovat přírodní cestou, pak existuje několik účinných postřiků, které podle informací z webu ProŽeny vyrobíte z čistě přírodních surovin. Postřik z cibule je pro mandelinky nesnesitelný, zatímco rostlině samotné ani životnímu prostředí nijak neublíží. Uvidíte, jak budou mandelinky po této sprše mizet.

V lidovém lékařství je cibule považována za silnou léčivku a připisovali se jí až magické schopnosti. Má však také přirozené pesticidní vlastnosti, jež můžete využít právě v boji s obávanou mandelinkou. Já na tenhle postup nedám dopustit. Jak na to?

Už žádné mandelinky na bramborách

Jak na mandelinku bramborovou: Obávaného škůdce brambor odežene kopr a měsíček

Jak na postřik z cibule

Dejte je na 10–15 minut povařit hrst slupek ve dvou šálcích vody. Poté nechte vychladnout a sceďte do rozprašovače. Pokud se vám vyvařila část vody, doplňte ji, aby zůstal zachován poměr 1 šálek byliny na 2 šálky vody. Do postřiku ještě přidejte pár kapek tekutého mýdla nebo jaru, aby se na listech udržel delší dobu.

Aby vám zásoby cibule vydržely opravdu dlouho, měli byste si jejich výdrž pojistit obyčejným kuchyňským pomocníkem iZdroj fotografie: Pixabay
Cibule je zelenina, která nepříjemně voní. Obsahuje ale i látky, jež odradí mandelinku od toho, aby hodovala na vašich bramborách

Aplikujte postřik na celou rostlinu brambor a zaměřte se také na spodní strany listů. To opakujte každých pár dní nebo po vydatném dešti, dokud se mandelinka bude na rostlinách vyskytovat. Sprej však můžete používat i jako prevenci, jak radí web iReceptář. A cibulové slupky můžete použít i při výsadbě svých brambor, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

Jak bojujete s mandelinkou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články