Jak krmit brambory během květu, aby se hlízy zvětšily: Božskou úrodu zařídí superfosfát

Doma vypěstované brambory chutnají nejlépe. Aplikováním hnojiva ve správnou chvíli je ochráníte před chorobami a dosáhnete pohádkové úrody.

i Zdroj fotografie: Ayotte, Gilles / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Brambory jsou jednou z nejoblíbenějších příloh a dají se připravit i jako samostatný pokrm. Mají nespočet variací a vždy chutnají výtečně. Tato plodina z čeledi lilkovitých pochází z Jižní Ameriky, prvenstvím se mohou pyšnit Andy, kde se dodnes velké množství odrůd pěstuje. Velkou výhodou je jejich nenáročnost na půdu a prostředí, kde rostou. Jejich adaptace v Evropě pak zachránila obyvatele před hladomorem a kurdějemi. Vlastní výpěstky chutnají ale nejlépe, účinným hnojivem pak dosáhnete skutečně nevídané úrody.

Jak pěstovat brambory

Pěstování brambor není náročné, samozřejmým předpokladem je pak ale dostatek prostoru. Bude se jim dobře dařit v lehčí či středně humózní půdě, naopak těžké jílovité a zamokřené půdy pro ně nejsou příliš vhodné a snižují se potom výnosy. Půdu pro výsadbu je dobré připravit už na podzim. Záhon, kde je chcete pěstovat, je nutné důkladně zrýt a do půdy zakomponovat chlévský hnůj či kompost, aby se půda obohatila o živiny. Místo pěstování si dobře promyslete i s ohledem na ostatní plodiny, například rajčatům se vedle brambor nedaří.

Už během února, případně zkraje března, je dobré nechat brambory naklíčit. S ohledem na počasí se pak přibližně v polovině dubna vysazují asi 30 cm od sebe, vzdálenost mezi řádky by měla být asi 70 cm. Podle délky vegetační doby je možné vybírat odrůdy velmi rané, rané, polorané a pozdní. Důležitým faktorem pro rozhodování výběru odrůdy je také varný typ.

  • Varný typ A se hodí do salátů, jsou pevné a jen tak se nerozvaří.
  • Typ B jsou brambory přílohové a nejčastěji používané.
  • Typ C se hodí na těsta, hranolky, nočky a další.
Brambory od hlíny iZdroj fotografie: Piqsels

Hnojení vede k lepším výsledkům

Přestože brambory nejsou náročnou plodinou, vhodně aplikovaným hnojivem rozhodně zvýšíte výnosy. Především je vhodné doplnit draslík, který chrání rostlinu před chorobami a přispívá k transportu živin a vody od kořenů až po vrchol rostliny. Důležité je podávání draslíku v rané fázi růstu až do odkvětu.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete hnojit superfosfátem. Smíchejte 20 g superfosfátu v 10 litrech vody. První várka hnojiva se podává v době klíčení. Podruhé aplikujte hnojivo v konečné fázi květu. Poslední fází, kdy je vhodné superfosfátové hnojivo použít, je asi měsíc před sklizní. V této fázi se živiny přesouvají z listů do hlízy a je to tedy velmi důležitý moment k tomu, aby úroda byla skutečně nad očekávání bohatá.

Pěstování brambor iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak brambory uskladnit

Velkou výhodou brambor je, že se dají poměrně bez potíží skladovat a vy si tak na nich můžete pochutnat i velmi dlouho po sklizni. Na uskladnění se hodí prakticky všechny odrůdy brambor, vybírejte tak i podle toho, které vám chutnají. Je třeba ale počítat s tím, že rané a polorané odrůdy začnou i přes vyhovující skladovací podmínky dříve klíčit. Na chuti to nic nemění, mají pouze kratší dobu vegetačního klidu. Naprosto stěžejní je pro skladování optimální teplota a vlhkost.

Která odrůda brambor patří k vašim favoritům?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články