Celoroční zásoba listů bazalky aneb správný postup k dosažení úspěchu

Bazalka patří k nejoblíbenějším bylinkám které zdobí české záhony či parapety. Její pěstování je opravdu snadné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bazalka je oblíbená bylina, která se používá v mnoha různých kuchyních. Své uplatnění najde zejména v italských a jihovýchodních asijských pokrmech. Je také známá pro své léčivé vlastnosti (v tradiční medicíně se používá kvůli protizánětlivým a antioxidačním účinkům). Pokud máte zájem vypěstovat si vlastní bazalku, naučte se několik šikovných tipů.

Vyberte si správnou odrůdu

Existuje mnoho různých odrůd bazalky, z nichž každá má svou vlastní jedinečnou chuť a vzhled. Oblíbených odrůd je mnoho. Pokud například hledáte kompaktní bazalku se spíše menšími lístky, pak vás určitě nezklamou:

  • ‚Piccolino‘,
  • ‚Palla Compatto‘,
  • ‚Compakt‘
  • či ‚Siam Queen‘

Naopak milovníci netradičních vůní a chutí si určitě vyberou z této nabídky:

  • ‚Thai Basilikum‘ (lékořice)
  • ‚Lime‘ (citron)
  • ‚Mrs Burn’s Lemon‘ (citron)
  • ‚Cinamonette‘ (sladký anýz a skořice)
  • ‚Blue Spice‘ (se sladkou chutí)
  • thajská a citronová bazalka (Ocimum tenuiflorum a Ocimum x citriodorum)

Začněte se semeny nebo řízky

Bazalku lze pěstovat výsevem ze semen nebo množením z řízků. Pokud se rozhodnete začít se semeny, můžete je buď zasít přímo do půdy, nebo je začít pěstovat uvnitř a přesadit později. Pokud se rozhodnete pro jejich předpěstování v interiéru, lze tak učinit asi 6 až 8 týdnů před datem předpokládaných posledních mrazíků.

Jak pečovat o bazalku v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Zajistěte bazalce sluneční světlo

Bazalka potřebuje k tomu, aby dobře rostla, dostatek slunečního světla. Mělo by jít alespoň o 6 hodin přímého slunečního světla denně. To je základní předpoklad, díky němuž získáte zdravé rostliny plné chuti a vůně.

Vyberte si správnou půdu

Bazalka preferuje dobře propustnou zeminu, která je bohatá na organickou hmotu. Půdu můžete doplnit kompostem nebo odleželým hnojem, abyste zlepšili její úrodnost. Důležitá je také stálá vlhkost, takže bazalku pravidelně zalévejte. Dávejte však pozor, abyste ji nepřelili, protože to může vést k hnilobě kořenů. Zálivku proto aplikujte až ve chvíli, když je horní vrstva zeminy na dotek suchá.

Jak pěstovat bazalku v květináči, iZdroj fotografie: Depositphotos

Bazalce může prospět občasné přihnojení vyváženým hnojivem. Pro zajištění potřebných živin lze každých 4 až 6 týdnů aplikovat hnojivo s pomalým uvolňováním nebo to tekuté. Chcete-li podpořit keřovitý růst a zabránit kvetení, odštípněte špičky výhonů vždy, když dosáhnou výšky asi 15 centimetrů. Můžete ji také pravidelně prořezávat kvůli sklizni listů na vaření (není vhodné je odštipovat jednotlivě, lepší bude odříznout celý výhonek).

Ochrana před škůdci

Bazalka může být citlivá na škůdce, jako jsou mšice, molice a svilušky. K jejich eliminaci můžete použít přírodní prostředky, jako je neemový olej nebo insekticidní mýdlo. K jakýmkoliv chemickým postřikům se uchylujte až ve chvíli, kdy už opravdu nemáte na výběr. Vždy se však snažte postupovat maximálně opatrně.

Jaké druhy bylinek letos pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články