Starý dobrý vápník je pro rajčata neocenitelným pomocníkem. Pokud ho použijete správně, minou vás potíže s hnilobou.
Rajčata vděčí za svou zářivě červenou barvu přítomnosti pigmentů, jako jsou lykopen a karotenoidy. Nepříznivé povětrnostní podmínky, jako je extrémní teplo nebo výkyvy počasí, mohou bránit produkci těchto pigmentů, což vede podle webu Malmborg´sInc k pomalému dozrávání plodů. Počasí sice ovlivnit nemůžete, ale můžete plánovat dopředu a přizpůsobit tomu své zahradnické postupy.
Jak na zralá rajčata
Pozorně sledujte předpovědi počasí a buďte připraveni svým rajčatům poskytnout dodatečnou péči v obdobích extrémních podmínek. A pravděpodobnost úspěšné sklizně můžete zvýšit i výběrem vhodných odrůd a termínů výsadby, jak píše web GardeningKnowHow.
Extrémní teploty: Horko a chlad
Rajčata jsou citlivá na výkyvy teplot a extrémní povětrnostní podmínky mohou brzdit jejich dozrávání. Vysoké teploty mohou zpomalit nebo zastavit zrání rajčat, ale o těch nízkých to platí také. Aby rajčata dobře prospívala a správně dozrávala, sledujte teplotu v pěstební oblasti.
Před nadměrným horkem lze rostliny chránit stínící tkaninou nebo jinými ochrannými kryty, zatímco před chladem je lze zaštítit třeba netkanou textilií. Za tu námahu to stojí – udržování optimálního rozmezí teplot podporuje zdravý vývoj plodů a rychlejší dozrávání.
Pozor na hnilobu rajčat
Někdy však ani tato péče nestačí. Pamatujte si proto, že pokud se na rajčatech objeví hniloba, může jít o fyziologický problém – nedostatek vápníku. Ten můžete doplnit vaječnými skořápkami. Na každé rajče použijte skořápky ze tří kusů. Ve vhodné nádobě je zalijte jednou lžíci octa a po deseti minutách rozmixujte s vodou. Pak vše použijte jako zálivku. Takto aktivované dodají rostlinným pletivům vápník okamžitě a po hnilobě nebude ani památky. Chalupáři-Zahrádkáři také psali, že za obávané praskání rajčat může horko a nepravidelná zálivka.