Dřevěný popel rozhodně nepatří do popelnice. Naopak, může vám skvěle pomoci na zahradě – třeba při výsadbě cibule.
Popel, zejména ten z nezpracovaného dřeva, je plný důležitých minerálů, jako je draslík, vápník, hořčík a fosfor. Ty mají zásadní význam pro zdravý růst rostlin, jak uvádí web ZahrádkářskáPoradna. Draslík je například nezbytný pro vývoj silných stonků a šťavnatých cibulí, fosfor se zase hodí při posilování slupky (cibule tak bude odolnější vůči škůdcům).
Proč dávat cibuli popel
„Přidání popela do půdy je jako dodat zahradě multivitamin,“ říká pan Jan T. Z Olomouce. „Konkrétně cibuli, která je obzvláště náročná na výživu, poskytuje pomalu se uvolňující zdroj živin. To je obzvláště výhodné, protože rostliny nezahltí najednou, ale naopak podpoří konzistentní růst po celou sezónu. Vápník obsažený v popelu zase může pomoci zmírnit kyselost půdy, což je pro cibuli další výhodou – nadmíra kyselosti jí totiž brání ve vstřebávání živin.“
Rozumné používání popela na zahradě
Je ovšem důležité si uvědomit, že ne každý popel je stejný. Popel z uhlí nebo upraveného dřeva může obsahovat škodlivé chemické látky, které mohou vaše rostliny poškodit. Proto raději používejte ten z přírodního, neošetřeného dřeva, abyste zajistili, že vaše zahrada do sebe na omylem nevstřebá žádné škodliviny.
Techniky aplikace pro optimální růst
Nejlepším způsobem, jak použít popel na cibulovém záhonu, je ho lehce posypat na jeho povrch několik týdnů před výsadbou. Toto načasování umožní, aby se živiny integrovaly do půdy a připravily tak cibuli optimální růstové prostředí. Pokud jste to však nestihli stejně jako já, přimíchejte ho do horní vrstvy půdy při výsadbě, jak radí web Rostlinky.
Popel navíc není jen potravou pro rostliny, ale také zlepšuje fyzikální strukturu půdy. Ve hře je zejména provzdušňování a odvodňování – dva kritické faktory, které zabraňují přemokření kořenů cibule. Při péči o tuto zeleninu však nezapomeňte ani na správný termín sklizně, s nímž už Chalupáři-Zahrádkáři také radili.