Jednou z nejdůležitějších složek pro přípravu „zázračného“ podzimního hnojiva pro jahody je jednoznačně draslík.
Když se řekne zahradní jahoda, pak si obvykle vybavíme jahodník velkoplodý (Fragaria × ananassa nebo také Fragaria ananassa nebo Fragaria × grandiflora). Nejde o původní druh, ale o druh vzniklý křížením dvou jiných druhů jahodníku. Šlo o jahodník virginský (Fragaria virginiana) a jahodník čilský (Fragaria chiloensis). Na zahradách se však vyskytuje také jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda.
Jak vyživit jahodník správně
Pokud chcete mít jistotu, že vaše jahodníky dostanou pro jaro vše potřebné, vsaďte na organická hnojiva. Na 10 litrů vody tak budete potřebovat 1 polévkovou lžíci dusičnanu draselného. A aby se účinek tohoto hnojení zvýšil, doporučují zkušení zahradníci přidat do výsledného roztoku ještě 3 polévkové lžíce čpavku. Následně tento roztok použijte jako běžnou zálivku – snažte se ovšem co nejméně smáčet listy jahod.
Pomůže i kyselina boritá
Máte-li po ruce tuto surovinu, pak ji určitě neváhejte využít. Na deset litrů budete potřebovat 1 gram manganistanu draselného a 1 gram kyseliny borité. Toto množství vám vystačí na 30 až 40 keřů. Na jaře ještě před začátkem kvetení pak použijte 2 gramy kyseliny borité, 2 gramy manganu a 1 sklenici popela. To všechno opět rozmíchejte v 10 litrech vody a použijte na stejné množství jahodníkových keřů.
Síran draselný a superfosfát
Chcete u svých jahod podpořit mrazuvzdornost? Pak se vám bude hodit ještě docela jiný recept: vezměte lžíci síranu draselného a zřeďte ji v 10 litrech vody. Počkejte 10 minut a poté můžete začít vzniklým roztokem okamžitě zalévat jahody. Na jednu rostlinu bude potřeba asi litr této tekutin ovšem pozor – vždy aplikované na předem navlhčenou zeminu.