Dřevěný popel není jen bezcenný odpad po grilování. Ba právě naopak – na zahradě vám může skvěle pomoci třeba s hnojením třešní.
Jarní hnojení je podle webu NašeKrásnáZahrada pro stimulaci růstu a produkci plodů třešní rozhodující. Když se totiž tyto stromy probouzejí ze zimního klidu, potřebují optimální přísun živin, aby se co nejlépe připravily na nadcházející plodnou sezónu. Z různých metod hnojení se starým zahradníkům osvědčilo především použití obyčejného dřevěného popela, a to zejména u vzrostlých třešní. Má totiž řadu výhod.
Potřeby třešní aneb o živinách
Třešně, stejně jako všechny ovocné stromy, mají specifické potřeby živin, které se liší v průběhu jejich růstových fází. Mladé stromy potřebují především dusík pro vytvoření silného kořenového systému a olistění, zatímco dospělé stromy těží především z fosforu a draslíku, které podporují kvetení a tvorbu plodů.
- Dusík: Je nezbytný pro mladé, intenzivně rostoucí stromy, aby se jim vyvinuly listy a kmeny.
- Fosfor: Podporuje vývoj kořenů a květů.
- Draslík: Je zásadní pro celkový zdravotní stav a zlepšuje kvalitu plodů.
- Vápník: Posiluje buněčné stěny a zvyšuje pevnost plodů.
Výhody dřevěného popela jako hnojiva
Dřevěný popel všechny tyto složky obsahuje, a jako bonus také pomáhá neutralizovat kyselé půdy, takže je zvláště prospěšný právě pro třešně, kterým se daří v půdách s mírně kyselým až neutrálním pH (více o tomto tématu psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku).
A jak ho použít? Opravdu snadno. Jednoduše ho rozprostřete kolem třešní, ale vyhněte se přímému kontaktu s kmenem, aby nedošlo k popálení. „Použijte 50 až 70 gramů na metr čtvereční, abyste zabránili nerovnováze živin. Stromům to bohatě stačí,“ radí zahradnice Lidka N. z Olomouce.
„Pro mladé stromy jsou ovšem vhodné spíše jiné produkty – mám na mysli ty s vysokým obsahem dusíku, jako je například síran amonný, močovina nebo dusičnan amonný. Tato hnojiva aplikujte v rozdělených dávkách, jednu při rašení pupenů a druhou o několik týdnů později, abyste podpořili intenzivní růst,“ radí ještě. A pokud na to chcete jít o něco přírodněji, radí Chalupáři-Zahrádkáři použít osvědčený slepičí trus.