Jahody jsou bohaté na vitamín C, antioxidanty a vlákninu, což z nich dělá velmi cenný zdroj energie. Vyplatí se je správně pěstovat.
Jahody, tyto šťavnaté červené skvosty, které v létě potěší naše chuťové pohárky, mají fascinující botanické pozadí. Patří do rodu Fragaria a jsou součástí čeledi růžovitých (Rosaceae). Nejčastěji pěstovaným druhem je Fragaria × ananassa, který vznikl v 18. století jako kříženec dvou planě rostoucích druhů: Fragaria virginiana ze Severní Ameriky a Fragaria chiloensis z Chile.
Několik zajímavostí o jahodách
Jedinečnost jahod spočívá v tom, že jejich „semena“ jsou ve skutečnosti drobné plody, z nichž každý má uvnitř vlastní semeno. Tyto útvary, zvané nažky, rostou na povrchu jahod a přispívají k jejich charakteristické struktuře, jak píše web NašeKrásnáZahrada.
Prořezávání jahodových keřů
Po odplození je však třeba se těmto nevšedním rostlinám správně věnovat. Prořezávání je nezbytné pro podporu zdravého růstu a prevenci chorob. Vše proto začněte odstraněním starých listů. Ty stejně obvykle po sklizni začnou odumírat a mohou se stát útočištěm chorob nebo škůdců. Pomocí čistých, vydezinfikovaných zahradnických nůžek je opatrně odstřihněte, aniž byste poškodili srdíčko rostliny. Tím podle webu Sazenička podpoříte nový růst a jahodník zároveň perfektně omladíte.
Dále se věnujte šlahounům. Jahodníky se rády množí vysíláním výběžků neboli stolonů, z nichž na koncích vyrůstají nové rostliny. To je sice skvělé pro jejich další šíření, ale může to mateřské rostlině ubírat energii. Pokud je neplánujete použít k rozmnožování, odřízněte je. Můžete je nechat zakořenit na místě a pak je přesadit nebo zasadit do květináče a založit i jahodový záhon jinde (což by se stejně mělo každých 4 až 5 let dělat kvůli škůdcům). A skvělé je také mulčování, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.
Ošetřování a obohacování záhonu
Po prořezání se zaměřte na půdu. Jahodám se daří v dobře provzdušněné půdě bohaté na živiny. Proto zeminu kolem rostlin nakypřete do hloubky asi 10 cm, ale v blízkosti samotných rostlin buďte opatrní, abyste nenarušili jejich mělký kořenový systém. Pomůže také přidání organické hmoty, například kompostu či humusu, který pomáhá udržet vlhkost a dodává jahodám důležité živiny. Pokud sázíte raději na umělá hnojiva, vybírejte ta, která neobsahují chlór, protože jahody jsou na něj citlivé. Dobrou volbou je vyvážené hnojivo 10-10-10 (N-P-K).