Požehnané množství cuket na dosah. Krásnou úrodu zařídí hnojivo z kopřiv

Cuketa je jedna z nejstarších plodin a její využití je v kuchyni velmi pestré. Zajistěte si velkou úrodu použitím toho správného domácího hnojiva ve správný čas.

Enormně velké cukety: zajistí obyčejný jód s kyselinu boritou i Zdroj fotografie: Mike Mozart / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cuketa stejně jako například špagetová dýně nebo patizon patří mezi jednoleté tykvovité plodiny. Jejich obliba každým rokem stoupá a není se čemu divit. Pro svou jemnou chuť je velmi oblíbená u dětí i dospělých a dá se využít několika způsoby. Ať už z ní vaříte, pečete sladké koláče, nebo zavařujete, jistě byste rádi docílili opravdu enormní úrody. Spásou je pro ně hnojivo z kopřiv, které najde uplatnění i u dalších plodin na vaší zahrádce.

Jak správně hnojit cukety

Cukety nejsou na pěstování náročné. Abyste ale zvýšili jejich počet a podnítili je v růstu, je potřeba je pravidelně hnojit. Rostlina si bere z půdy veškeré živiny a minerální látky, které stimulují její růst a posilují kořenový systém. Velmi domácí účinné hnojivo bohaté na dusík se skládá z kopřiv, lopuchu a jitrocele. Udělejte z něj nálev a v poměru 1:10 zřeďte požadované množství s čistou vodou. Tímto hnojivem zalijte cukety asi 10 dnů od zasazení na záhoně a následně po odkvětu.

Ve chvíli, kdy už cukety začínají nasazovat květy, potřebuje rostlina místo dusíku draslík. I v tomto případě si pomůžete přírodní cestou. Dřevěný popel nařeďte vodou v poměru 1:6 a aplikujte jako hodnotnou zálivku. Takto připravený roztok byste měli spotřebovat nejpozději do 24 hodin. Popel jako velmi vydatné hnojivo můžete aplikovat například i pod okurky.

Se zálivkou šetřete, přemokření cuketám neprospívá

Cukety není potřeba vydatně zalévat. Vysoká vlhkost půdy nejen že přispívá ke tvorbě plísňových onemocnění, také ale snižuje výnosy z rostliny, což rozhodně není žádoucí. V horkých letních dnech zalévejte jednou týdně, při mírnějších teplotách postačí 2–3krát za měsíc. Obzvláště v letním období je nutná zálivka ve správný čas, ideálně ráno, nebo večer. Asi 10 dnů před prvním sklízením omezte zálivku i v horkých dnech na jednou za 10 dnů.

Rostlina cukety iZdroj fotografie: Pixabay

Cukety nenechávejte přerůst, mají potom tvrdou slupku, hořknou a velká část včetně vnitřních semen často končí v koši. Naopak mladé cukety můžete bez obav použít celé a jsou velmi lahodné a šťavnaté. Ideálně je odřízněte při délce asi 12 cm. Čím více jich odříznete, tím více bude cuketa plodit.

Jaké přírodní hnojivo se vám pro cukety osvědčilo nejlépe?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články