Drátovci se už brambor nedotknou, vyžene je hořčičný prášek

Hořčice dokáže být opravdu velmi multifunkční. Pokud ji použijete správně, postará se například o obávané škůdce bramborového pole.

Připravte si doma toto speciální hnojivo a nalijte půl litru pod keřík i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Drátovci, larvy kovaříků žijící v půdě, představují v mnoha oblastech pro porosty brambor opravdu neopominutelnou hrozbu, jak potvrzuje i web AgroManual. Tito škůdci se totiž zavrtávají do jejich hlíz, čímž je nejen poškozují. Ale také činí zranitelnými vůči chorobám. Pomoci vám proti nim může jeden netradiční zahradnický pomocník – obyčejný hořčičný prášek.

Vliv drátovce na brambory

Drátovci jsou obzvláště nebezpeční kvůli svému dlouhému larválnímu stádiu, které může v půdě klidně přežívat až pět let. Ano, tak dlouho vám mohou ničit brambory i jinou kořenovou zeleninu. Vylíhlí dospělci pak zkázu začnou podle informací z webu NašeZahrada prostřednictvím nové generace nanovo.

Hořčičný prášek: Přírodní repelent

Hořčičný prášek, který je snadno dostupný a levný, vám v boji proti nim naštěstí dokáže skvěle pomoci. Silný zápach hořčice je totiž pro drátovce odpudivý. Skvěle tak funguje posypání půdy hořčičným práškem ještě před výsadbou brambor. Ovšem co si počít teď, když už je sezóna v plném proudu? Pokud jste brambory ještě nehrůbkovali, udělejte to teď – a právě s pomocí hořčice. A pomoci může i jednorázová zálivka – v 5 litrech vody jednoduše rozmíchejte 12 lžic hořčičného prášku (množství upravte podle potřeby).

Aby letošní úroda brambor byla ta největší: Účinným pomocníkem je superfosfát

Jak vytvořit past na drátovce

Kromě repelentů a půdních doplňků lze vsadit i na pěstování tzv. zelených pastí. Tato metoda spočívá ve výsadbě plodiny, která je pro drátovce atraktivnější, v blízkosti hlavní plodiny. Škůdci pak s větší pravděpodobností napadnou právě tuto past a vaše brambory nechají napokoji. Skvěle se k tomuto účelu hodí především ředkvičky a mrkev, které se jednoduše vysejí po obvodu bramborového pole.

Pokud se chcete o svou zahradu postarat správně po všech stránkách, měli byste sáhnout po osvědčených přírodních prostředcích. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se chcete o svou zahradu postarat správně po všech stránkách, měli byste sáhnout po osvědčených přírodních prostředcích.

Mezi další šikovné tipy, jak se zbavit drátovce za zahradě, patří i odstraňování plevele, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také informovali. A pokud chcete svou úrodu brambor ještě vylepšit, pak vsaďte na šikovné bylinky.

Jak proti škůdcům brambor bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články