Už žádné prolezlé brambory drátovcem, vyžene ho hořčičný prášek

Ochraňte svou úrodu před tímto škůdcem a zbavte se jej jednou provždy. Pomůže vám prášek z domácnosti. Za pár korun si připravíte účinný přírodní insekticid.

Jak se správně postarat o brambory i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Drátovec patří mezi nejobávanější škůdce všech zahradníků, protože vás během chvilky připraví téměř o celou úrodu. Naštěstí však existují jednoduché způsoby, jak se s tímto škůdcem vypořádat. Jediné, co budete potřebovat je hořčičný prášek.

Jak ochránit brambory

Aby byla vaše úroda brambor opravdu velká, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči. Mimo vytvoření ideálních životních podmínek tato práce spočívá také v jejich ochraně před nemocemi, chorobami, plísněmi a škůdci. Mezi nejčastější útočníky patří mandelinka bramborová nebo drátovec, který se živí bramborovými hlízami. Tyto lidové metody vám však s drátovcem mohou pomoci.

Zbavte se plevele

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak drátovce ze své zahrady vypudit, je zbavit se všech druhů plevelných rostlin. Ty jim chutnají daleko více, než hlízy brambor. Pokud se vám podaří plevel postupně vytrhávat, drátovci nebudou mít důvod se ve vašich záhonech zabydlovat. Je to nejen způsob, jak se jich zbavit, ale také jak se preventivně jejich výskytu zcela vyhnout.

Sklizené brambory iZdroj fotografie: Freepik

Obohaťte záhon hořčičným práškem

Levným, ale za to opravdu účinným pomocníkem vám bude tato surovina z kuchyně. Na jaře, ještě předtím, než se pustíte do výsadby brambor, posypte půdu hořčičným práškem a nechte působit. Drátovci jeho silnou vůni nemohou vystát, a proto se od vašich záhonů budou držet co nejdál. Takto zaručeně budoucí úrodu brambor ochráníte.

Vysaďte zelené hnojivo

Používání zelených hnojiv má spoustu výhod. Kromě toho, že vám pomůže zbavit se těchto škůdců, obohatí záhony o velké množství prospěšných látek. Poměrně rychle se vyvíjí, a lze ji tedy na záhony vysázet po sklizni ranějších druhů. Jakmile odkvete a uschne, lze ji posekat a nechat ležet na záhonech. Vytvoříte tak mulčovací vrstvu, která se bude postupně rozkládat a dále vyživovat a zúrodňovat půdu.

Připravte pro drátovce past

Tento způsob je poměrně pracný časově náročný, přesto některým zahradníkům funguje dokonale. K jeho provedení musíte jednu bramboru rozřezat na 4 stejné části a do každé z nich zapíchnout tyč nebo klacík s uvázanou nití nebo provázkem. Brambory zahrabejte do země a nechte tak. Po 4 dnech je vyjměte i s larvami drátovců, které si na nich budou pochutnávat, a zničte.

Jak se zbavit škůdců v zahradě krok za krokem

Jak bojujete s drátovcem v záhonech vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články