Obří palice česneku zařídí přírodní hnojivo z kopřiv a pampelišek

Pokud si chcete vypěstovat krásný a chutný česnek, nemusíte se spoléhat na hnojiva z obchodu. Vystačíte si s těmi domácími.

Enormní úrodu česneku zařídí kopřivy a pampelišky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste vášnivý zahradník nebo nadšenec do česneku, jistě znáte uspokojení, které přináší pěstování vlastních lahodných a aromatických palic. Ovšem k tomu, aby váš česnekový záhon prospíval, potřebuje především hodnotné živiny. Naštěstí nám příroda poskytla dvě běžné rostliny, kopřivy a pampelišky, které lze přeměnit na silné přírodní hnojivo, jež podpoří jeho růst a výnos. Vyzkoušejte ho a sledujte, jak se vašemu česneku daří a jak báječně vzkvétá.

Výhody hnojiva z plevelu

Kopřivy a pampelišky, které bývají často považovány za obtížný plevel, jsou ve skutečnosti plné prospěšných živin, které mohou obohatit půdu. Obě rostliny jsou bohaté na dusík, draslík, fosfor a další důležité minerály. Jejich přeměnou na hnojivo tak můžete svým česnekovým záhonům poskytnout výživu, kterou potřebují.

Přírodní hnojivo z kopřiv a pampelišek

Vydejte se na zahradu nebo do blízkého okolí a nasbírejte čerstvé kopřivy a pampelišky. Vybírejte rostliny, které jsou zdravé a bez chemické kontaminace. Při sklizni kopřiv je vhodné nosit rukavice a dlouhé rukávy (jinak se seznámíte s jejich žahavými chloupky opravdu důvěrně). Poté vezměte velkou nádobu nebo kbelík a naplňte ji vodou. Přidejte do nádoby kopřivy a pampelišky a ujistěte se, že jsou zcela ponořené. Směs nechte asi 1 až 2 týdny louhovat. To umožní rostlinám se rozložit a uvolnit živiny do vody.

Čas od času roztok zamíchejte. A jak poznáte, že je hotovo? Listy se skoro rozpadnou a na povrchu se přestane tvořit pěna. Po louhování sceďte tekutinu pomocí sítka nebo plátna, abyste odstranili pevný rostlinný materiál. Výslednou tekutinou je vaše domácí hnojivo na česnek z kopřivy a pampelišky. Abyste ho však mohli bez obav použít, musíte ho také správně naředit (jinak by mohlo být pro vaše rostliny spíše nebezpečné). Místo části vody můžete použít i mléko. Uvidíte, že (podobně jako například pivo) jeho účinky znásobí.

Jak skladovat česnek doma iZdroj fotografie: Depositphotos

Aplikace hnojiva na česnek

Před aplikací hnojivo nařeďte smícháním jednoho dílu tekutého hnojiva s deseti díly vody. Toto ředění zajišťuje, že hnojivo nebude nikdy příliš koncentrované, což zabraňuje potenciálnímu poškození vašich rostlin. Pomocí konve nebo rozprašovače aplikujte zředěné hnojivo jako zálivku. Ujistěte se, že půdu důkladně zavlažíte, aniž byste ji přemokřili. Pro dosažení optimálních výsledků opakujte aplikaci přírodního hnojiva každé dva až tři týdny během vegetačního období česneku.

To mu zajistí nepřetržitý přísun živin, zdravý růst a bohatou sklizeň. Hnojivo z kopřiv a pampelišek totiž působí jako zdroj živin s pomalým uvolňováním, které rostliny česneku vyživuje postupně. Dusík podporuje růst listů a pomáhá vyvinout silné a zdravé zelené části, zatímco draslík a fosfor přispívají k vývoji robustních cibulí. Přirozené vlastnosti kopřiv a pampelišek navíc pomáhají zlepšit strukturu půdy, zadržování vody a celkové zdraví zeminy.

Jak se o česnek staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články