Gigantické okurky letos zařídí pár kapek jódu se sodou

Postačí vám jen dvě suroviny a vaše okurky porostou jako divé. Nahraďte chemické přípravky tímto přírodním hnojivem a sklízejte v létě okurky po kýblech.

Okurky - pěstování na zemi i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Okurky patří bezesporu mezi nejoblíbenější plody léta a kdekdo se snaží zajistit tu největší úrodu. Abyste si mohli dosyta užít tu nejpříznivější sklizeň, zaměřte se na správnou péči a hnojení. Vhodnými přípravky podpoříte jejich vývoj, růst a imunitní systém. Rostliny tak budou mnohem odolnější vůči škůdcům, nemocem, houbovým chorobám a plísním, a ještě budou lépe plodit.

Proč je důležité hnojit okurky

Všechny rostliny ke svému růstu potřebují dostatek živin. Ty se v přirozeném prostředí nachází především v půdě a přírodními procesy se pravidelně doplňují. V záhonech, kde je neustále pěstováno velké množství rostlin, snadno dojde k vyčerpání uložených zásob. Z toho důvodu byste se o pravidelně vyživování rostlin měli postarat vy. V době nedostatku tak rostliny budou mít stále zajištěnou rezervu, kam v případě potřeby nebo nedostatku sáhnou.

Proč používat přírodní hnojiva

Přestože v každém specializovaném obchodě velmi snadno nakoupíte libovolná hnojiva, jejich dlouhodobé používání se příliš nedoporučuje. Často totiž obsahují spoustu chemických a toxických látek, které velmi negativně působí na rostliny na zahradě i na vaše zdraví. Mnohem bezpečnější a šetrnější jsou přírodní alternativní směsi, jejichž používáním nikomu ani ničemu neuškodíte. Používání přírodních hnojiv ocení jak životní prostředí, tak vaše peněženka, protože zpravidla vyjdou jen na pár korun.

pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Dvousložkové výživné hnojivo

Toto unikátní hnojivo si velmi snadno připravíte jen ze dvou surovin. Stačí smíchat jedlou sodu a kurkumu v poměru 1:1 a nasypat do půl litru vody. Směs nechte přibližně 2 hodiny odstát, a poté nařeďte s dalšími 3 litry vody. Jednou za dva týdny aplikujte výslednou směs na rostoucí okurky. Jedlá soda je preventivně ochrání před vznikem plísní a houbovým chorobám a kurkuma má zase antibakteriální účinky.

Hnojivo z jedlé sody a jódu

Stimulovat růst a vývoj okurek lze také zálivkou z droždí. 10 g sušeného droždí smíchejte v 10 litrech teplé vody a po vychladnutí rovnou aplikujte na rostliny. Ještě účinněji však působí kombinace jedlé sody a jódu. Nejprve rozpusťte 80 g sody v 10 litrech vody a rostliny směsí zalijte. Po dvou týdnech snižte množství jedlé sody na 60 g a přidejte pár kapek jódu. 

Jak pěstovat okurky nakládačky ze semen

Čím hnojíte okurky v květnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články