Granulovaný hnůj jako klíč k úspěchu pěstování jahod. Pár lžic v dubnu pod každý keřík a je vystaráno

Správné hnojení jahod během měsíců dubna a května je obvykle tím, co rozhodne o úrodě. Rozhodně ho tedy nepodceňte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jahody jsou velmi oblíbené ovocné keříky, které se pěstují snad v každé ovocné zahradě. Ovšem aby se jim dařilo a měly stále vynikající chuť, je důležité je pravidelně hnojit. Jen jedna složka hnojiva však obvykle nestačí. Dobré je kombinovat například granulovaný hnůj a popel – dohromady totiž mají vše, co jahody potřebují.

Granulovaný hnůj pro jahody

Granulovaný hnůj obsahuje mnoho živin, které jsou pro jahody velmi užitečné (na piedestalu stojí především dusík, fosfor a draslík). Tyto prvky pomáhají posilovat kořeny jahod a podporují růst a rozvoj rostlin. Granulovaný hnůj je ovšem třeba aplikovat na jaře, když začínají jahody růst. A hodí se i při jejich rozmnožování.

Jak aplikovat granulovaný hnůj na jahody

Jahodám se nejlépe daří na slunném a dobře odvodněném místě. Je také důležité, aby měly dostatek prostoru pro kořeny a aby byly chráněny před větrem. Pokud tyto podmínky nesplníte, pak vám ani ta nejlepší výživa nepomůže, jinak je však hnůj opravdu skvělou volbou. A jak ho aplikovat? Před aplikací granulovaného hnoje je důležité půdu uvolnit.

Jak chránit jahody před mrazem iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte jahody v záhonu, můžete půdu okolo rostliny načechrat pomocí motyčky nebo hrábí. Jakmile máte hotovo, aplikujte granulovaný hnůj kolem rostliny do hloubky 5 až 10 cm. Je však samozřejmě také možné hnůj rozmíchat ve vodě a tu použít jako zálivku.

Hnůj doplňte dřevěným popelem

Popelem je možné hnojit jahody v době od března do května. První hnojení by mělo proběhnout ideálně před tím než začnou růst nové listy. Navíc je třeba dobré načasování – popel je třeba dávat k jahodám zhruba po 14 dnech od hnojení granulovaným hnojem. Nedoporučujeme s ním však hnojit jahodové keře mladší dvou let. A jak při hnojení postupovat? Kvalitní popel podle potřeby podrťte a následně rozprostřete kolem jahod. Použité množství závisí na velikosti keřů, ale obvykle stačí 50 až 100 gramů popela na jeden keř.

Nutné kroky ke správnému hnojení jahod v dubnu a květnu iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlépe uděláte, pokud ho alespoň trochu zapracujete do půdy. A pamatujte si, že v případě, že je půda velmi suchá, je vhodné zalít jahodníky vodou, aby se popel dobře zvlhčil a půda ho dobře vstřebala. Pamatujte si také, že popelem nelze nahradit komplexní hnojivo a že jahody potřebují pravidelné hnojení. Pokud ho tedy nechcete střídat s hnojem, budete potřebovat jiný zdroj dusíku (třeba kvalitní kompost). Pro letní měsíce je pak třeba namíchat speciální směs, která jahody ochrání před horkým počasím a prodlouží jejich plodnost.

Účinnost hnojiva podpoří mulčování

Mulčování je jedna z nejjednodušších a nejefektivnějších metod, jak zachovat vlhkost v půdě, která je pro správný vývoj jahodníků nezbytná. Spočívá v pokrytí půdy organickým materiálem, který zabraňuje odpařování vody z půdy a chrání ji před vysycháním, přehřátím a erozí. Jaký materiál použít pro mulčování jahod? Nejčastěji se doporučuje sláma, seno nebo jemnější mulčovací kůra.

Frigo sadba jahod a co o ní vědět

Jaké jsou vaše triky při péči o jahody?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články