Slepičinec jako účinné hnojivo: Dvě dávky pod malinový keř a bude plodit jako nikdy dřív

Kdo by nemiloval chuť čerstvě sklizených a dokonale sladkých malin. Abyste si v létě mohli jejich úrodu užít dosyta, přikrmte své ovocné keře tím nejvhodnějším hnojivem.

i Zdroj fotografie: Aiwok / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Probuďte maliny ze zimního spánku a dodejte jim veškeré potřebné živiny. Takto na jaře nastartujete růst keře a podpoříte jeho zdravý a silný vývoj. Všechna práce, kterou malinám na jaře věnujete, se na vrcholu zúročí v podobě sladké a bohaté úrody. Věnujte péči rostlinám na vaší zahradě a vychutnejte a sklízejte plody po celý rok.

Hnojení malin na jaře

K aktivaci růstu a vývoje potřebují ovocné keře na začátku každého vegetačního období dávku potřebných živin. Nejdůležitějšími složkami, které by vhodné hnojivo mělo obsahovat, jsou draslík, dusík a fosfor. Dusík podporuje růst rostlin a tvorbu silného kořenového systému. Fosfor pomáhá rostlině vytvářet květy a díky draslíku jsou plody sladké a šťavnaté.

Využijte k hnojení slepičí hnůj

Od půlky dubna do začátku května můžete maliny hnojit dusíkatými hnojivy. Tato hnojiva můžete zpravidla využívat, dokud se plně nevyvinou listy. Přírodní hnojivo si můžete vyrobit ze slepičího trusu. 1 kg slepičího hnoje rozpusťte v 10 l vody. Nádobu přikryjte víkem a nechte 2 – 3 dny odstát na tmavém místě. Každý den směs promíchejte. Po 3 dnech opět nařeďte nálev s vodou v poměru 1:4 a zalejte maliny. 1 kyblík vám vystačí na 2 metry čtvereční plochy.

Hnojení malin iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyrobte hnojivo z popela

Draslík můžete malinovému keři doplnit pomocí nálevu z popela. Pro jeho výrobu stačí nasypat sklenici popela do kbelíku s vodou. Směs důkladně promíchejte a ihned použijte k zalévání. Sklenici popela také můžete jednoduše nasypat na povrch okolo keře. Půdu následně prokypřit a zalít vodou. Složky se postupně uvolní a proniknou až k níže položeným kořenům.

Na co si dát pozor

Velmi důležité je hnojivo ze slepičího trusu a popela nekombinovat. Obě tato hnojiva jsou příliš silná a rostlinu byste mohli zahubit. Mezi jednotlivými příkrmy dodržujte rozestup alespoň 10 – 15 dnů. Teprve poté můžete aplikovat další dávku hnojiva. Pro dosažení co nejlepších výsledků přikrmte maliny těmito hnojivy dříve, než začnou kvést. Takto si zajistíte bohatou úrodu plnou sladkých a šťavnatých plodů.

Jak vyrobit domácí hnojivo ze slepičího trusu

Čím hnojíte maliny na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články