Luxusní úroda okurek na dosah ruky: Před sklizní to chce fosfor, draslík a hořčík

Jestli by něco pěstitelé okurek neměli podceňovat, je to jejich hnojení. V maximální plodnosti je podpoří cibulové slupky nebo dřevěný popel.

Okurky - vertikální pěstování i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V červenci je okurková sezóna v plném proudu. Nezřídka se však stává, že úroda okurek nevypadá tak, jak by si pěstitelé představovali – okurek je málo nebo už malé plody žloutnou a zasychají. Důvodem je v tomto případě nedostatek živin. Okurka platí v zelenině za jednoho z největších nenasytů a úrody se dočkáte jen tehdy, zaručíte-li jí odpovídající množství potřebných prvků. Hnojení okurek v létě se neobejde bez fosforu, draslíku a hořčíku.

Živiny okurkám dodáte různými způsoby

Okurky hnojí pěstitelé různými způsoby, nevyhne se ale nikomu. Někteří volí hotová komplexní hnojiva ze zahradnictví, která obsahují vyvážené množství živin a s nimiž se jednoduše manipuluje. Jiní dávají přednost hnojivům, která si vyrobí sami z toho, co jim nadělí příroda. V každém případě je však lepší vyhnout se minerálním hnojivům – s nimi může často dojít k předávkování rostlin, které se poté podepíše na kvalitě plodů. Dlouhodobé používání syntetických hnojiv může mít také neblahý vliv na kvalitu půdy.

Pozvěte k hnojení okurek popel

K bohatému kvetení a úspěšnému plození potřebují okurky dostatek fosforu a draslíku. Bez nich budou plody zasychat nebo zůstanou malé a matné, navíc se nedostatek živin podepíše i na jejich chuti. To, že okurkám tyto prvky chybí, vám napoví také jejich listy, které začnou nabírat šedozelený nebo načervenalý odstín a jejich kraje mohou usychat.

O tyto prvky se dokáže postarat tekuté hnojivo z popela – buď z dřevěného, nebo ze spálené slunečnicové natě. Jeden šálek popela zalejte litrem vlažné vody, promíchejte a nechte po dobu jednoho dne stát. Poté sceďte a rozřeďte dalšími pěti litry vody. Hnojení okurek by mělo být prováděno pravidelně, a to minimálně jednou za dva týdny. Zpozorujete-li, že okurky přestávají kvést, žloutnou nebo mají hořkou chuť, začněte je přihnojovat častěji.

Sklizeň okurky hadovky iZdroj fotografie: Pixabay

Při hnojení okurek se osvědčí cibulové slupky

Kromě fosforu a draslíku jsou okurky v létě náročné také na hořčík. Při jeho nedostatku přicházejí rostliny o potřebný chlorofyl a dochází k chloróze, při níž listy rostlin blednou (jen žilky zůstávají zelené) a mohou opadávat. K tomu, aby k takové situaci nedošlo, vám pomůže hnojení okurek za pomoci cibulových slupek. Ty nejen, že dodají rostlinám potřebný hořčík a draslík, ale mají také fungicidní účinky.

K výrobě hnojiva můžete použít slupky z klasické žluté, červené i bílé cibule. Šálek cibulových slupek zalejte litrem vody a nechte přes noc macerovat. Druhý den směs sceďte, výslednou tekutinu zřeďte vodou v poměru 1:5 a okurky vydatně zalijte – každá rostlina si zaslouží dva až tři litry. Cibulové slupky můžete také zahrabávat přímo do záhonu, kde se postupně rozloží a zeminu obohatí o důležité látky.

Co dělat, když plody okurek zasychají

Jak hnojíte okurky v létě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články