Jahod letos bude tolik, že je nebudete stačit sbírat. Nasazení květů skvěle pomůže granulovaný hnůj – je levný a bezpečný.
Hnůj je velmi dobrým zdrojem živin, obzvláště bohatým na dusík, fosfor a draslík – to jsou klíčové prvky, které podporují silný vývoj kořenů a bujný růst rostlin, jak píše web 1T. Jeho granulovaná forma je obzvláště uživatelsky přívětivá, protože nabízí snadnou aplikaci a pomalé uvolňování živin, které zajišťuje jahodám nepřetržitou výživu po celé vegetační období.
Jak hnojit jahody granulovaným hnojem
Před aplikací jakéhokoli hnojiva je podle informací z webu JenŽeny důležité provzdušnit půdu kolem jahodníků. K tomu můžete použít malé zahradní vidle nebo motyčku, které půdu jemně zkypří, aniž by poškodily kořeny. Nejvhodnější doba pro aplikaci granulovaného hnojiva je brzy na jaře, kdy se rostliny začínají probouzet z vegetačního klidu, a dále v polovině sezóny – tehdy je totiž připraví na silný vývoj plodů.
A jak na to? Můj způsob je jednoduchý, ale účinný. Granulovaný hnůj prostě rovnoměrně rozprostřete kolem každé rostliny přibližně 5 až 10 cm hluboko do půdy. Vyhněte se ovšem přímému kontaktu se stonky, aby nedošlo k popálení. To byste zcela jistě nechtěli. Po aplikaci hnoje také plochu důkladně zalijte. To napomáhá integraci živin do půdy a jejich lepšímu zpřístupnění vyvíjejícím se rostlinám. A hodí se i při jejich rozmnožování, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali již v předchozím článku.
Doplnění hnoje dřevěným popelem
Chcete-li ještě více zlepšit přísun živin pro jahody, zvažte doplnění granulovaného hnoje dřevěným popelem. Ten totiž obsahuje draslík a další mikroživiny, které jahody právě v tomto období potřebují ve značném množství.
Dřevěný popel aplikujte na rostliny jahodníku ideálně několik týdnů po aplikaci granulovaného hnoje. Tento postup umožňuje rostlinám vstřebat počáteční živiny – takže následná dávka jim prospěje mnohem více. Hnojte jemně rozdrceným dřevěným popelem – obvykle se doporučuje 50 až 100 gramů na rostlinu v závislosti na velikosti jahodových keříků. Po hnojení naneste kolem jahodníků vrstvu organického mulče. Ta nejenže pomáhá udržet vlhkost a ochlazuje kořeny, ale také potlačuje plevel a dodává do půdy další organickou hmotu.