Aby vás rajčata letos potěšila opravdu pěknou úrodou, musíte jim věnovat tu správnou péči. Skvěle pomůže oblíbený superfosfát.
Superfosfát je vysoce účinné hnojivo, které se v zahradnictví používá už po desetiletí, jak píše web ZOOVega. Je tvořeno především fosforem – klíčovou živinou, která podporuje silný vývoj kořenů, zvyšuje potenciál kvetení a zlepšuje produkci plodů. Pro rajčata je pak toto hnojivo obzvláště důležité především proto, že podporuje rostlinu v produkci větších a sladších plodů.
Jak hnojit rajčata superfosfátem
První aplikace se provádí při přenesení předpěstovaných sazenic na venkovní záhon nebo do skleníku. Jednoduše při jejich výsadbě aplikujte 20 až 25 gramů superfosfátu na metr čtvereční (obvykle to vychází v množství zhruba jedné lžíce na rostlinu), dobře promíchejte s půdou a do takto připraveného prostředí zasaďte rajčata. Přibližně dva až tři týdny po jejich přesazení na konečné místo pak aplikujte další dávku superfosfátu, abyste podpořili rozvíjející se kořenový systém a zvýšili počáteční tvorbu plodů. Použijte stejné množství.
Použít lze i síran draselný
Zatímco superfosfát napomáhá rozvoji kořenů a plodů, síran draselný je nezbytný pro celkové zdraví rostlin a silný růst plodů. Draslík pomáhá regulovat rovnováhu tekutin v rostlině, zlepšuje kvalitu plodů a zvyšuje odolnost vůči škůdcům a chorobám. Pokud jste tedy měli v minulých letech problém například se škůdci nebo špatným růstem svých rajčat, vsaďte raději na síran. A nezapomeňte na ani správnou rotaci plodin na dostatek světla, jak radí web ZahrádkářskáPoradna.
Samotná aplikace je také snadná – jednoduše zapravte 150 až 200 g síranu draselného na metr čtvereční do půdy spolu se superfosfátem během počáteční fáze výsadby. Tím zajistíte, že rostliny budou mít od počátku přístup ke všem nezbytným živinám. S posílením rostlin vám také skvěle pomůže ocet nebo jedlá soda, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také informovali. A stejnou sázkou na jistotu je i kompost a hnůj.