Aby si zelí zachovalo svou šťavnatost a křupavost, musíte ho především ochránit před útoky škůdců. Pomůže čedičová moučka.
Zelí, často označované jako „král staročeských stolů“, zaujímá v naší kuchyni opravdu významné místo. Je nezbytnou součástí mnoha tradičních pokrmů – a nejlépe samozřejmě chutná to vypěstované doma. Aby jeho kvalitu skutečně nic nenarušilo, musíte mu mimo jiné zajistit i efektivní, a pokud možno ekologickou ochranu před škůdci. Pomoci vám může jeho poprašování čedičovou moučkou.
Význam ekologické ochrany zelí
Staré zemědělské přísloví říká: „Kdo nestříká, ten nejí“. Na tomto rčení je kus pravdy, protože napadení škůdci může během několika týdnů zdecimovat i ten největší záhon. Není však třeba hned sahat po produktech z obchodů – velmi dobře vám poslouží i nejrůznější přírodní pomocníci. Ekologické ochrany zelí před škůdci lze dosáhnout jednoduchým postupem známým jako poprašování. Ten spočívá v posypání rostlin jemně mletými a práškovými látkami, které si se škůdci mnohdy poradí stejně dobře jako chemické postřiky.
Zajímavé je, že k tomuto poprašování lze použít prakticky cokoli – třeba i obyčejnou bílou mouku, i když je po datu spotřeby a jinak by se vyhodila. Poprašování by se mělo provádět buď večer, nebo brzy ráno. Tato metoda je bezpečná, účinná a šetrná k životnímu prostředí.
Ekologickou ochranu zelí před škůdci zajistí čedič
Postup však bývá o něco účinnější, pokud místo běžné mouky vsadíte na tu z čediče. Budete ji potřebovat v množství 1 až 2 kilogramy na 100 metrů čtverečních zahrady. Při její aplikaci je však třeba vyhnout se jejímu vdechnutí, to totiž může vést k dýchacím potížím. A proč je čedič lepší než obyčejná mouka? Jakmile ho totiž déšť spláchne do půdy, obohatí ji o zdraví prospěšné látky. S výživou hlávek pak může pomoci dusičnan vápenatý.
Pomůže i vratič nebo mýdlo
Další ekologicky šetrná metoda ochrany zelí před škůdci spočívá v postřiku rostlin výtažkem z vratiče nebo roztokem mýdla a jedlé sody. Můžete například smíchat 100 mililitrů tekutého mýdla s 10 litry vody nebo jednu čajovou lžičku jedlé sody se dvěma litry vody a uvidíte, která kombinace zabere právě na vaše škůdce nejlépe. Opravdu se to vyplatí, tradiční chemické metody ochrany zelí totiž mohou ohrozit jeho chuť a potenciálně také poškodit životní prostředí. Ovšem u poprašování zelí čedičovou moučkou nic podobného nehrozí.
Co si ještě pohlídat
Zelí potřebuje slunné místo, ale zároveň by mělo být chráněno před silnými větry. Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny a mírně kyselá. Před výsadbou zelí je vhodné půdu připravit – provzdušnit, odstranit plevele a přidat kompost nebo hnojivo. A myslete také na to, že tato zelenina potřebuje pravidelnou zálivku, a to zejména během suchých období. Při zálivce dejte pozor na to, aby půda na záhonu nebyla příliš promočená.