Jak na lišejníky na stromech: Hravě asi s nimi poradí modrá skalice

Existují chemické postřiky, které mohou být při odstranění lišejníků velmi účinné. Ovšem vyzkoušet můžete i recept z almanachu našich dědečků.

Lišejníky na kmenech stromů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože jsou lišejníky často známkou čistého vzduchu, mohou někdy pozorného zahradníka skutečně znepokojit. Upozorňují totiž na to, že strom, který si vybraly ke svému růstu, je ve stresu nebo slabý, jak varuje web iBuilder. V takovou chvíli si vezměte na pomoc osvědčený prostředek našich předků – modrou skalici.

Co je vlastně lišejník

Tyto zajímavé organismy nejsou parazitické, jak se často mylně soudí. Naopak – představují složitou symbiózou mezi houbami a řasami nebo sinicemi. Žijí ze vzduchu a vlhkosti a stromům přímo neškodí. Jejich přítomnost však může naznačovat, že strom není v nejlepší zdravotní kondici, třeba kvůli stáří, stresujícím vlivům prostředí nebo skrytým chorobám. V nich samotných pak mohou nacházet útočiště různé choroby a škůdci.

Jak je to vlastně s lišejníky na stromech: Odstranit se sice dají, mnohdy je to ale zbytečné. Mají totiž vlastnosti, kterými stromu pomáhají

Řez: První obranná linie

Odstraněním starých, odumřelých nebo nemocných větví nejen zabráníte potenciálnímu šíření infekce, ale také zlepšíte cirkulaci vzduchu a průnik světla, čímž vytvoříte méně příznivé podmínky pro růst lišejníků. O tom už Chalupáři-Zahrádkáři psali v dřívějším článku. „Vždy používejte ostré a čisté nástroje k provádění přesných řezů, které minimalizují stres a usnadňují rychlejší hojení stromu, jinak můžete stav svého stromu paradoxně ještě zhoršit,“ napsal nám k tématu do redakce pan Lukáš K. z Telče.

Kouzlo síranu měďnatého

Poté přijde na řadu aplikace roztoku ze síranu měďnatého, známého jako modrý vitriol nebo také modrá skalice – o ní už Chalupáři-Zahrádkáři také psali). Rozmíchejte 200 g síranu měďnatého v 10 litrech teplé vody a naneste ho na celý strom. Ovšem je-li vrstva lišejníků už příliš velká, pak ji nejprve odstraňte ručně za pomoci kartáče. Doporučuji však pod strom položit plachtu, která zachytí veškeré zbytky, snadno je pak zlikvidujete.

postřik stromů močovinou iZdroj fotografie: Depositphotos
Lišejníky jsou symbiotické organismy skládající se z houby a řasy nebo sinic. Ovšem jakkoli mají zajímavou biologii, na stromech nebývají vítané

Samotné okolí stromu pak můžete prolít i síranem měďnatým nebo Cuproxatem, jak radí web Zahradnická kuchařka. Ten nabízí další vrstvu obrany, protože dokáže zlikvidovat mnoho zárodků chorob včetně rzi, plísní a hniloby, které jinak v zimě ničím nerušeny v zemi přežívají a na jaře čerstvě narašené stromy opět napadají.

Čím ošetřujete dřeviny v zahradě před příchodem jara vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články