Jak na pěstování okurek: Ideální teplota pro sazenice je 23-26 stupňů Celsia

Nedovolte, aby letos úrodu vašich okurek cokoliv pokazilo Pokud jim dopřejete správnou teplotu, docela jistě se vám vydaří.

pěstování okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pamatujte si, že sazenice okurek mají rád teplo. Semena proto vysévejte do malých skleníčků – nebo alespoň do květináčů potažených fólií. Dbejte na to, aby se teplota během dne pohybovala mezi 23-26 stupni Celsia, jak radí web Zahrada. Rychle tak nastartují růst.

Kdy přesadit okurky na záhon

Přesazení okurek je nutné obvykle v půlce dubna. Volte kelímky o průměru 6–8 cm a výživný substrát. Se zálivkou buďte opatrní, okurkám nesvědčí přemokření. Na záhon je můžete přesadit v květnu, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Tím, že si semena předpěstujete, omezíte výskyt okurkové plísně.

Můžete ale vysévat semena i přímo do záhonu, taktéž od května, jak radí web Westwing, hrozí ale napadení rostlin plísní. Pro ochranu před chladem použijte netkanou textilii. Zaštipujte za pátým listem a později i výhonky na straně, abyste si zvýšili výnos z rostliny.

Levné hnojivo z mléka ocení většina rostlin: Pokojové rostliny ochraňuje, u okurek a rajčat dokonce zdvojnásobuje úrodu

Pozor na zákeřnou plíseň

Okurková plíseň dokáže napáchat velkou neplechu, může dojít až k uhynutí rostliny. Projevuje se skvrnami na listech a má žlutou či zelenou barvu. Na plíseň existuje spousta chemických postřiků, které se mohou preventivně aplikovat už začátkem července a dle potřeby vždy po týdnu či dvou. Můžete zkusit pěstovat okurky i vertikálně, kdy se napadení rostliny plísní eliminuje na minimum. Okurky neleží na zemi, ale pnou se po síti s oky o velikosti nejlépe 10×10 cm. Plodí tak déle a plody jsou kvalitnější. Velkou výhodou je i pohodlná sklizeň.

A nezapomeňte ani na správnou zálivku, Při tom vám může pomoci i mulčování: Kolem rostlin jednoduše naneste vrstvu organického mulče (například slámy nebo posekané trávy), který pomáhá udržovat vlhkost, potlačuje růst plevelů a reguluje teplotu půdy.

Pokud chcete, aby se vašim okurkám dobře dařilo, musíte si dát záležet už na výsevu. Pohlídejte si správnou teplotu. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete, aby se vašim okurkám dobře dařilo, musíte si dát záležet už na výsevu. Pohlídejte si správnou teplotu.

Jak poznáte, že se okurkám nedaří

Mezi hlavní ukazatele se řadí pomalý růst sazenic, žloutnutí a kroucení listů a to včetně nažloutlých okrajových částí listů, případně to, že sazenice nenasazují květy. Rostlina se také stává často obětí škůdců a plísňových onemocnění. Aplikování kyseliny borité zabere jen pár minut, ale použít můžete i tu jantarovou – obě fungují skvěle. O další tipy pro pěstování této lahodné zeleniny se Chalupáři-Zahrádkáři podělili zde.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o okurky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články