Tři účinné způsoby ochrany rajčat před plísní: Soda, měděný drát a zakysané výrobky

Plísňové choroby dokáží zdecimovat celé záhony rajčat. Naučte se jim bránit levně a ekologicky.

Plíseň na rajčatech i Zdroj fotografie: Scot Nelson / Creative Commons / CC0 1.0
                   

Jedním z největších strašáků pěstitelů zeleniny je v létě plíseň na rajčatech. Ta dokáže rostliny zcela zlikvidovat dříve, než jejich plody stihnou dozrát, a vy se tak úrody nedočkáte. Poznáte ji podle tmavých skvrn, které se nejprve objeví na listech rostlin, poté postupují na stonky, a nakonec napadají i samotné plody. Plíseň se navíc šíří velice rychle, jakmile tedy zpozorujete první příznaky, razantně zasáhněte.

Nejlepším lékem je prevence

Jakmile se na rajčatech objeví plíseň, může být náročné se jí zbavit, proto je nejlepší před ní rostliny ochránit, co nejdéle to půjde. Nejčastěji rajčata napadá plíseň bramborová – vyvarujte se tedy jejich pěstování blízkosti brambor. Důležitým faktorem je i počasí, plísním se daří, pokud panuje deštivé léto. Částečnou pomocí proto může být pěstování ve skleníku. Rajčata nezalévejte na list, odstraňujte pravidelně zálistky a dbejte na to, aby se rostliny navzájem nedotýkaly. Pokud se tak děje, listy zkraťte.

Jedlá soda je spásou pro celou zahradu

Pomoci ochránit rajčata před plísní může i jedlá soda, která je univerzálním pomocníkem v celé zahradě. Čtyři polévkové lžíce sody rozpusťte ve vědru vody, přidejte pár kapek tekutého mýdla a důkladně promíchejte. Vzniklou směsí preventivně stříkejte keříčky každých deset dní. Pokud se plíseň na rajčatech přeci jen objeví, zvyšte frekvenci a rostliny stříkejte co dva až tři dny. Jedlá soda si v zahradě také poradí s řadou škůdců.

Zdravá rajčata iZdroj fotografie: Pixabay

Plíseň na rajčatech zastaví měď

Efektivní metodou, na kterou někteří nedají dopustit, je použití měděných drátků, které zakoupíte v zahradnictví. Hodí se jen pro dospělé rostliny, na kterých se již objevily plody. Drátkem buď podvažte stonek rostliny, nebo ho propíchněte zhruba pět centimetrů nad zemí. Podle některých zahradníků měď nejen že zabrání výskytu plísně, ale také urychluje dozrávání plodů.

Vyrukujte na plíseň s kefírem

Účinnými preventivními fungicidy jsou zakysané mléčné výrobky. Připravte si pro rajčata postřik z kefíru nebo syrovátky. Jeden litr vybraného mléčného výrobku smíchejte s pěti litry vody, pro větší účinnost můžete přidat i pár kapek jódové tinktury nebo kousek rozdrobeného droždí. Přelejte do rozprašovače a rostliny každých deset až čtrnáct dní vydatně postříkejte. Zakysané výrobky neplatí jen na plíseň na rajčatech, ale jsou i levným hnojivem. Využít můžete i zkyslé mléko.

Jak na plíseň bramborovou na rajčatech

Jak chráníte rajčata před plísní vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články