Jak na plný koš sladkých malin: Hrášková zálivka funguje jedna báseň

Pokud zahrádkáři porozumí specifickým potřebám malin a budou používat přírodní, účinná hnojiva, mohou se těšit z bohaté úrody.

i Zdroj fotografie: grendelkhan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pěstování malin je pro každého zahrádkáře příjemným počinem, který spojuje krásu zářivě zelených listů s odměnou v podobě čerstvých sladkých plodů. Maliny jsou více než jen chutné; nabídnou totiž mnoho vitamínů, antioxidantů a dalších živin, které z nich činí zdravý doplněk každého jídelníčku.

Botanický profil malin

Maliny patří do rodu Rubus, který je součástí čeledi růžovitých. Jedná se o vytrvalé rostliny s dřevnatými stonky, které se pěstují převážně v mírných oblastech po celém světě. Existuje několik druhů malin, včetně červených, černých a zlatých odrůd, z nichž každá má jedinečné vlastnosti a chuť, jak píše web RadyNaVšechno.

Rostlinám se daří v dobře propustných, úrodných půdách s pH mezi 5,5 a 6,5. Jde o rostliny samosprašné, což znamená, že k tvorbě plodů nepotřebují křížové opylení jinými maliníky, ačkoli včely svým opylováním výnos významně zvyšují, jak píše web PrimaNápady.

Jak právě teď zastřihnout maliník a rybíz podle zkušených zahradníků, aby letos plodily opravdu maximálně a téměř bez práce

Zálivka z hrachu pro pěstování malin

Hrachová zálivka je účinné přírodní hnojivo, které dodává malinám všechny základní živiny. Hrách jako luštěnina je bohatý na dusík, který fixuje ze vzduchu do půdy, čímž prospívá sobě i sousedním rostlinám. Celý postup je přitom velmi jednoduchý.

  • Namočte jeden šálek suchého hrachu na několik hodin do jednoho litru vody.
  • Směs důkladně rozmixujte a přeceďte, abyste získali tekutinu.
  • Jeden šálek tohoto hrachového roztoku zřeďte třemi litry vody.
Zralé plody malin iZdroj fotografie: Pixabay
Pěstování malin může být přínosným doplňkem každé zahrady, ať už kvůli zdravotním účinkům, kulinářskému využití nebo prostému požitku.

Při aplikaci hrachové zálivky je důležité zalévat rostliny u báze, aby se živiny účinně dostaly až ke kořenům. Pokud tedy chráníte svůj záhon například mulčem, nejdřív ho trochu odhrňte (a poté vraťte zpět). Vyplatí se to – hrachové hnojivo pomůže podpořit silný vegetativní růst, zlepšit kvetení a následně samozřejmě také i zvýšit produkci plodů. A vyzkoušet můžete i mléko, které obsahuje živiny jako dusík, vápník a další stopové prvky, jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali.

Jak se o svůj maliník staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články