Nedovolte, aby vaši úrodu rajčat letos cokoliv pokazilo. Jednoduše sáhněte po tom správném hnojivu a máte vyhráno.
Vaječné skořápky se podle webu iReceptář skládají převážně z uhličitanu vápenatého, což je klíčová živina, kterou rajčata pro svůj optimální růst a zdraví nutně potřebují. Vápník totiž hraje opravdu zásadní roli při vývoji buněčných stěn rostlin – a bez nich by to prostě nefungovalo. Konkrétně u rajčat pak efektivně bojuje především proti obávané hnilobě konce květu (konec plodu poté zčerná a rozpadá se).
Jak fungují vaječné skořápky
Když se vaječné skořápky přidají do půdy, pomalu uvolňují vápník, čímž zabraňují jeho nedostatku a přispívají k silnějším a odolnějším rostlinám. A pokud je jemně rozdrtíte a ošetříte s nimi okolí záhonů, mohou dokonce odradit i některé škůdce (například slimáky). Jak je použít?
- Opláchněte skořápky, abyste odstranili zbytky bílku nebo žloutku, které mohou přilákat škůdce. Nechte je zcela vyschnout, abyste zabránili vzniku plísní.
- Po vysušení je rozdrťte na jemné kousky nebo prášek. K tomu dobře poslouží hmoždíř a tlouček nebo kuchyňský robot.
- Rozdrcené vaječné skořápky vmíchejte přímo do výsadbových jamek nebo je přimíchejte do půdy kolem rostlin. Tato metoda zajistí, že vápník bude k dispozici přímo tam, kde ho kořeny mohou přímo absorbovat.
- Toho hnojivo doplňujte každých pár měsíců.
Další tipy pro větší úrodu rajčat
„Pěstujte rajčata vedle bazalky nebo měsíčku lékařského,“ radí naše čtenářka Jitka K. z Prostějova. „Bazalka pomáhá odpuzovat škodlivý hmyz a zlepšuje chuť, zatímco měsíček odpuzuje půdní háďátka a další škůdce.“ Nezapomeňte také pravidelně odstraňovat odumřelé nebo přerostlé odplozené výhonky, jak radí web TopRecepty, čímž zlepšíte cirkulaci vzduchu a působení slunečního světla a snížíte riziko vzniku chorob.
Pokud náhodu své rostliny poraníte, použijte jako dezinfekci jejich ran skořici, jak jsme už na webu Chalupáři-Zahrádkáři radili. Kolem rajčat také naneste vrstvu organického mulče promíchanou s dřevěným popelem. Ten pomáhá udržovat vlhkost v půdě a reguluje její teplotu. A jako bonus později vaše rostlinky také vyživí, postupně se totiž rozkládá.