Jak na vertikální pěstování okurek krok za krokem. K velké úrodě pomohou vaječné skořápky

Vypěstujte si vlastní úrodu okurek ze semínek a podpořte jejich růst zbytky z kuchyně. Vertikálním pěstováním získáte velkou sklizeň i z malého prostoru.

i Zdroj fotografie: GT1976 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I úplný začátečník si může vypěstovat vlastní úrodu okurek a další zeleniny ze semen, pokud bude dodržovat tento postup krok za krokem. Pusťte se do pěstování vlastních rostlin a ušetřete peníze za kupovanou zeleninu nebo sazenice. Pokud necháte rostliny vyrůst do výšky, budete potřebovat jen minimum místa.

Jak vysévat semena

Než se pustíte do vysévání semen okurek, měli byste je namočit na pár hodin do trochy vody. Poté ji přes plátýnko přeceďte a přichystejte si zeminu a květináče. Nejprve vhodný úrodný substrát nasypte do lavoru a promíchejte s dřevěným popelem. Poté jej přesuňte do mísy nebo pěstebního květináče s drenážními otvory na dně. Semínka rozložte, posypte tenkou vrstvou zeminy a pomocí rozprašovače zavlažte.

Přesazování okurek

Brzy by vám v květináči měly vyrůst mladé silné sazenice, které můžete přesadit na záhon nebo do skleníku, jakmile budou venkovní teploty pro rostliny příznivé. Výhodou je, že okurky můžete pěstovat nejenom ve skleníku nebo na vhodném místě ve venkovním záhonu, ale i v libovolných pěstebních nádobách. Skvěle se pro jejich růst hodí velké květináče, prázdné barely na vodu, kyblíky nebo dokonce pytle na odpadky. Tyto nádoby pak stačí umístit na libovolné teplé a světlé místo chráněné před větrem.

Pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak přesadit okurky

Pokud se rozhodnete pěstovat okurky v nádobách, nezapomeňte na jejich dně vytvořit drenážní otvory, aby mohla všechna přebytečná voda snadno odtékat. Do připravených nádob nasypte úrodnou a dobře propustnou zeminu téměř až po okraj. Podle velikosti nádoby do ní můžete zasadit jednu až dvě vzrostlé sazenice.

Následná péče o okurky

Po zhruba 15 dnech byste měli k okurkám přidat podpěru, na kterou budete jejich táhlé výhonky navazovat. V tuto dobu je také vhodné obohatit zeminu vaječnými skořápkami, kterými rostlinám dodáte veškeré množství potřebných živin. Vysušené a nadrcené skořápky promíchejte v míse se substrátem a přidejte trochu granulového minerálního hnojiva.

Zeminu okolo okurek uvolněte, přisypte trochu připravené směsi a dostatečně zalejte vodou. Jak výhonky postupně porostou, nezapomeňte je uvazovat k připravené podpěře. Po zhruba 25 dnech by se měly objevit první plody. V tuto chvíli podpořte jejich růst vhodným hnojivem a jakmile dorostou a dozrají, můžete začít sklízet.

Jak pěstovat okurky ze semen

Jak pěstujete okurky na své zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články