Jak pečovat o rybíz v létě: Od prořezávání, po hnojení a zalévání

O velikosti úrody rybízu v příštím roce se rozhoduje už teď. Zjistěte, jakou péči keřům v létě po sklizni dopřát, aby se vám za ni za rok odvděčily.

Červený rybíz - větvička i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sběr rybízu, angreštu a dalšího bobulovitého ovoce je v plném proudu. Až všechny plody sklidíte, neznamená to, že už se letos keřům nemusíte nijak věnovat. Právě proto, aby příští úroda byla stejně bohatá jako ta letošní, je potřeba dopřát jim trochu pozornosti už teď. Rybíz bude v létě potřebovat vhodný sestřih, doplnit živiny a ochránit před chorobami a škůdci.

Rybízové keře správně prostříhejte

Bobulové keře se často stříhají v jarním období, vhodnou dobou je ale i léto, jakmile skončí sklizeň. Odstraňte všechny větve, které jsou slabé, suché a polámané nebo si navzájem překážejí. Poté na řadu přijdou staré větve, které již plodí velmi slabě. U červeného rybízu se jedná o čtyřleté větve, černý rybíz potřebuje odstranit již tříleté (nejstarší dřevo má vždy nejtmavší barvu). Výhony zkraťte na maximálně tři pupeny, a to tak, aby poslední pupen směřoval ven, a keř se tak nezahušťoval zevnitř.

Po sklizni rybíz potřebuje vyživit

Za bohatou úrodu si keře zaslouží odměnit v podobě vhodného hnojení. To posílí jejich kořenový systém a připraví je na přezimování. Pro rybíz si můžete vytvořit následující hnojivo: v 10 litrech vody rozmíchejte jednu lžíci superfosfátu, jednu lžíci síranu draselného a šálek dřevěného popela. Před samotným hnojením nejprve keře vydatně zalejte. Nic nezkazíte ani mulčováním kompostem, který nejen obohatí zeminu o živiny, ale zadrží v ní i potřebnou vláhu.

Černý rybíz - bohatá úroda iZdroj fotografie: Pixabay

Rybíz miluje bramborový škrob

Od léta do podzimu můžete rybízovým keřům přilepšovat bramborami, které obsahují nemalé množství fosforu a draslíku. Slupky můžete buď jen usušit a rozhazovat pod keře, nebo je dva dny nechat louhovat ve vodě a s tou rybíz zalít. Použít můžete i hotový bramborový škrob – ve 3 litrech vody povařte 200 gramů škrobu. Vzniklou pastu poté rozmíchejte ve vědru vody (16 litrů). Každý vzrostlý keř zalijte dvěma až třemi litry hotové směsi.

Nezapomeňte na zálivku a ochranu před škůdci

Panuje-li horké a suché léto, nesmíte zapomenout keře zalévat. Červený rybíz stačí zavlažit jednou za měsíc, černý trochu častěji – každé tři týdny. Každému keři dopřejte dva až tři kbelíky vody. Kromě sucha potřebují rostliny chránit také před chorobami a škůdci. Použít můžete chemické přípravky, které jsou spolehlivé a fungují rychle, nebo se vydat přírodní cestou a do zahrady nalákat berušky, škvory, zlatoočka a další dravý hmyz, který si poradí například s mšicemi.

Jak na množení rybízu a angreštu za pomoci nádob

Jak ošetřujete rybíz po sklizni vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články