Dosažení chutné úrody pastináku krok za krokem

Pastinák patří mezi kořenovou zeleninu a v poslední době se na zahrádky často vrací. Je však třeba mu dopřát ty správné podmínky.

Jak na zahrádce pěstovat pastinák, aby se mu opravdu dobře dařilo i Zdroj fotografie: birdsey7 / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
                   

Pastinák, kořenová zelenina bohatá na léčivé a výživné látky, býval kdysi na zahrádkách velmi oblíbený a běžný. V poslední bohužel dochází k jeho ústupu, ovšem je to velká škoda – nabídnout totiž může mnohá pozitiva. Je například opravdu odolný vůči chladu a prakticky netrpí chorobami a škůdci. Pokud se naučíte, jak ho správně pěstovat a sklízet, můžete se zásobit množstvím chutné úrody na celou zimu.

Jak pěstovat pastinák na zahradě

Pěstování pastináku je podobné pěstování mrkve. Preferuje slunečné stanoviště a není náročný na půdu. Nicméně největších výnosů dosáhnete na volné, úrodné a dostatečně vlhké půdě (ale nikoli na té podmáčené). Předplodinami pastináku by pak měly být nejlépe brambory, zelí, okurky a cibule.

Semena pastináku se vysévají koncem dubna nebo začátkem května, a to do hloubky 2 až 3 cm s vzdáleností mezi řadami 45 až 50 cm. Nenechte se zaskočit tím, že klíčí poměrně pomalu – první výhonky se objevují obvykle až po 20 dnech. Proto se doporučuje semena před výsevem namočit na dva až tři dny do vody, kterou je třeba dvakrát denně vyměnit. Po vyklíčení se rostliny protrhají tak, aby mezi nim zůstalo asi 10 cm volného prostoru

Jak se starat o pastinák

Péče o pastinák spočívá v pravidelném pletí a kypření půdy, zejména na začátku růstu. Za velmi suchého počasí je nutné ho zalévat a také dobře hnojit. Ovšem pamatujte si, že není vhodné tuto plodinu přehnojovat organickými dusíkatými hnojivy, která mohou zhoršit kvalitu kořenové části. Místo toho použijte komplexní minerální hnojiva, která zajistí perfektní úrodu.

Jak na zahrádce pěstovat pastinák, aby se mu opravdu dobře dařilo iZdroj fotografie: Pixabay

Stejně jako mrkve nebo petržel patří i pastinák mezi rostliny 2. trati – tedy mezi ty, které se na záhony umísťují ve druhém roce po aplikování hnoje. Těmto druhům obvykle stačí spíše mírnější přihnojování během sezóny, nic jiného ke své spokojenosti nepotřebují. Do stejné kategorie patří také cibulová zelenina (cibule, česnek, pórek), kořenová zelenina (mrkev, petržel, červená řepa apod.), lilkovitá zelenina (rajčata, brambory, papriky, lilek apod.) nebo meloun, ředkev, růžičková kapusta atd.

Jak a kdy sklízet pastinák

Pastinák by měl být sklizen, když dosáhne optimální velikosti, obvykle za 90 až 120 dnů po výsadbě. Pokud zůstane v zemi příliš dlouho, může ztratit na chuti a kvalitě. Obvykle se tedy sklízí v podzimních měsících před nástupem mrazu. Podzemní části se vykopají, očistí od země a oddělí se od nich zelená nať. Poté se umístí do beden a zasypou se pískem. Skladuje se podobně jako mrkev na chladném a suchém místě.

Jaké druhy zeleniny budete letos na zahradě pěstovat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články