Dřevěný popel je jako hnojivo pro zahradu nepřekonatelný. Ale jen jeden způsob z něj dostane všechny živiny v plné síle

                   

Dřevěný popel se na většině zahrad vyskytuje jako odpad po grilování nebo například po pálení rostlinných zbytků. Bylo by však škoda ho vyhodit jen tak do popelnice. Naopak, obsahuje v sobě celou řadu živin, které je možné využít pro výživu celé zahrady. Ne vždy jsou však k dispozici v té správné formě. Jen prosté rozhození popela mezi řádky plodin nestačí, popel je třeba předtím řádně připravit.

Živiny v dřevěném popelu

V popelu najdete mnoho důležitých látek, jde především o železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a důležité stopové prvky. Konkrétně lze říci, že ve 200 gramech dřevěného popelu najdete přibližně 1,5 gramu fosforu, 4 gramy draslíku a 12 gramů vápníku. Jeho výhodou je také to, že neobsahuje chlór. To znamená, že si ho zamilují i:

  • brambory,
  • zelí,
  • cibule,
  • jahody,
  • okurky,
  • cukety,
  • mrkev,
  • maliny apod.

Výluh z dřevěného popela

A co si tedy s tímto hnojivem počít? V první řadě udělejte z dřevěného popela vyživující výluh. Budete potřebovat jeden litr tohoto materiálu (snadno ho odměříte třeba zavařovací sklenicí). Poté tento popel zalijte 10 litry vody a nechte vylouhovat přes noc. Louhování je samozřejmě možné provést i delší, popelu to nijak nevadí. A co si s ním počít dál? Nyní je třeba živiny z něj rozložit do té správné formy.

S tím vám jednoduše pomůže ocet. Můžete použít jakýkoli, který se vám hodí a líbí. Může jít například o ocet jablečný, vinný nebo docela obyčejný kvasný lihový. Pravidlo je jen jedno – budete ho potřebovat jeden litr. Budoucí hnojivo řádně promíchejte a nechte vylouhovat dalších 24 hodin. Tím dáte octu dostatek času k tomu, aby odvedl svou práci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Přidejte monofosfát a hnojte

Aby hnojivo z dřevěného popela obsahovalo opravdu vše, co rostliny potřebují, musíte ho ještě vylepšit. K tomuto účelu se vám bude hodit monofosfát draselný. Pořídíte ho v zahradnictví a potřebovat budete 1 polévkovou lžíci. Hnojivo dobře rozmíchejte. Nakonec ho můžete přecedit, ale není to nutně třeba – ve hře je jen estetický dojem u hnojených záhonů.

A jak výluh z dřevěného popela správně aplikovat? Pod vzrostlé keře budete potřebovat asi 1 litr tohoto hnojiva, jinak ho aplikujte jako běžnou zálivku. Vždy ovšem hnojivo lijte na předem navlhčenou půdu, jinak byste mohli nechtěně poškodit citlivé kořeny rostlin, které chcete popelem vyživit. Opakujte jednou nebo dvakrát měsíčně po celou vegetační sezonu.

Jak pečujete o své rostliny na zahradě vy?

Vyrobte si jednoduché třísložkové hnojivo pro vaše rostliny. Kromě popela se vám bude hodit i droždí a soda
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články