Pěstování rajčat se na první pohled může zdát složité, ale stačí znát tyto jednoduché tipy a triky a šťavnatou úrodu získáte i na podzim.
Ani na podzim nemusí být úroda rajčete jedlého, nazývaného též lilek rajče (Solanum lycopersicum, synonymním názvem Lycopersicon esculentum Mill.), z čeledi lilkovitých (Solanaceae) ještě úplně ztracená. Dokud panuje příznivé počasí, lze dozrávání plodů na záhonku i ve skleníku urychlit jednoduchými metodami.
Jak získat větší a šťavnatější rajčata
Návod na rychlé dozrávání rajčat není nijak složitý. Zahrnuje pouze použití přesličky rolní (Equisetum arvense L.). Jde o jednu z nejstarších léčivých rostlin, která se běžně vyskytuje v Americe a Evropě. Před použitím se musí nechat dobře uležet ve vodě (asi 6 až 7 dní) a poté se používá přímo a bez ředění jako hnojivo. Je perfektní pro rychlý růst a dozrávání rajčat.
Ale existuje i jiný postup. Tuto rostlinu lze totiž použít celou (kořen i květ). Stačí ji namočit na tři dny do vody a poté roztok scedit a naředit. A v jakém poměru? Na 10 litrů vody použijte přibližně jeden litr macerátu. Touto směsí pak postříkejte listy rajčat a také je dobře zalijte. Aplikace přímo na plody pak zaručí, že porostou rychleji a budou šťavnatější. A proč tomu tak je? Díky tomuto receptu rajčata získají potřebné množství fosforu a draslíku. A to přesně k dozrávání potřebují.
Další tipy pro dozrávání rajčat
Pro rychlé dozrání rajčat je také třeba zbavit se všech fazochů a včas odstranit spodní listy. Je vhodné odříznout listy až k prvním plodům. Myslete však na to, že z rajčat nemůžete odstranit všechny listy najednou, jinak by rostliny mohly onemocnět. Provádějte to tedy v průběhu 14 dnů. Během této doby také odštípněte vršky vysokých rajčat, a to nad posledním hroznem s plody. Rostlina by měla končit listem.
A důležité je i správné zalévání této zeleniny. Dobrou prevencí nemocí v tomto období je postřik rajčat slabým solným roztokem. K přípravě roztoku jednoduše smíchejte 5 litrů vody a 50 gramů soli, kterou jste předtím rozpustili ve sklenici teplé vody. Stříkejte pouze plody, na ostatní části není třeba postřik aplikovat.
Hnojivo pro rajčata a papriky
Potřebujete urychlit nejenom dozrávání rajčat, ale i paprik? Pak si připravte jeden roztok, který vyživí obě tyto plodiny. Jde o fosforečnan draselný, což je bezkonkurenčně nejlepší hnojivo pro papriky a rajčata na konci sezóny. Fosfor a draslík jsou v něm dostupné ve snadno využitelné formě, takže rostliny na takovou zálivku zareagují okamžitě. Ale pro lepší výsledek je do směsi dobré přimíchat ještě trochu kyseliny citronové.
Celý postup je velmi jednoduchý – jedna lžíce kyseliny citronové se rozpustí v deseti litrech vody a do roztoku se přidá jedna lžíce fosforečnanu draselného. Poté se papriky a rajčata zalévají pod kořen, a to v množství jeden litr na keř. Hnojení se provádí po 2 týdnech až do doby, kdy budou sklizeny všechny plody. Toto hnojení je vhodné jak pro klasickou papriku setou, zvanou též paprika roční (Capsicum annuum), tak i pro papriky čínské (Capsicum chinense) a jejich příbuzné.