Jak si založit ovocný sad úplně od začátku a naplánovat ho tak, aby vám dával maximum druhů výborného ovoce

                   

Zásobit se vlastním ovocem ze zahrady nebo sadu může vypadat v dnešní době opravdu lákavě. Než však k takovému kroku přistoupíte, zvažte své možnosti. V úvahu je třeba brát charakter vašeho pozemku i velikost stromů, které plánujete vysazovat. Pozdější zásah do již naplánovaného sadu totiž mnohdy nedopadá dobře.

Rozdělte si stromy podle velikosti

Pokud chcete vsadit na pěstování jabloní, hrušní, švestek nebo třeba třešní, počítejte s tím, že jde o opravdu velké stromy. V průměru zaberou asi 7–9 m2, podobně jako například ořešáky. Višně, meruňky a broskvoně potřebují asi 5 m2 a ovocné stromy v zakrslých formách potřebují asi 3–4 m2.

Jakou zvolit zeminu

Pamatujte si, že půda v ovocném sadu musí být úrodná a humózní. Jen tak budou mít stromky tu nejlepší šanci na dobré zakořenění a rychlý růst. Svrchní vrstvu běžné zeminy na zahradě proto smíchejte s rašelinou a kompostem a to v množství 40-60 kg na m2. Po tomto zákroku je však třeba počkat pár týdnů, než si půda sedne, a teprve potom můžete začít sázet.

A jak je to s pH půdy? Pamatujte si, že u dřevin platí toto rozdělení:

  • Neutrální reakce půdy: třešně, višně, meruňky, broskvoně a švestky, ořešák, vinná réva.
  • Mírně kyselá půda: rybíz, jabloně a hrušně.
  • Středně kyselá půda: maliny, jahody a angrešt.
  • Nejkyselejší půda (pod hodnotu pH 5): lesní jahody, brusinky a borůvky.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ochraňte své rostliny před nepřízní počasí

Mladé stromky a ovocné keře je třeba chránit před větrem a chladem. Skvělým ochranným pásmem může být například hustý živý plot. Ten totiž jak bonus částečně odstíní vaše ovoce i před znečištěním z automobilové dopravy v případě, že se váš pozemek nachází u frekventované komunikace. Mladé stromky také vyžadují opěrné kůly, aby nedošlo k jejich zlomení vlivem silného větru.

Myslete na datum své úrody

Vyplatí se také pohromadě pěstovat různě rané druhy. Vyhnete se tak například tomu, že celý váš broskvový sad na celou sezónu zdecimují jedny jediné pozdní jarní mrazíky. Pokud pěstujete od každého druhu ovoce více stromů, pak podobnému katastrofickému scénáři snadno předejdete a úrodu si užijete za jakýchkoliv podmínek.

Jaké ovoce nebo zeleninu pěstujete na zahradě?

Více se o výsadbě sadu dozvíte v tomto videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články