Jarní péče o broskvoň aneb jak si zařídit bohatou úrodu

Úroda broskví může být i několikanásobná. Stačí se jen právně postarat o broskvoně a do obchodu už nemusíte.

Maximální úroda broskví v roce 2024 k větší úrodě pomůže květnové prořezání i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Broskvoň obecná (Prunus persica) je u zahrádkářů oblíbená především kvůli svým lahodným a výživným plodům. Obsahují totiž celou řadu užitečných látek – především opravdu velké množství provitamínu A a celou skupinu vitamínů skupiny B. Ale nechybí ani vitamíny C a E, ani důležité minerály a stopové prvky (draslík či hořčík) a velké množství vlákniny. Ta pomáhá optimalizovat vstřebávání cukru (kterého je ve zralých plodech opravdu hodně) a jako bonus také prospívá vašim střevům.

Jak pečovat o broskvoň

Broskvoně jsou nádherné ovocné stromy, které produkují velmi chutné a šťavnaté plody. Abyste se však se v létě mohli těšit na jejich maximální množství, je třeba stromy pečlivě ošetřovat (a samozřejmě také vybrat vhodnou odrůdu). A čím začít?

Mladé broskvoně je třeba řezat často

Pokud jsou větve vaší broskvoně husté, pravděpodobně bude zapotřebí prořezávání. Mladé stromy jsou specifické tím, že je třeba je tvarovat i třikrát ročně: v březnu, v červnu a v září (starší stromy se pak řežou během teplých jarní dní a pak až na přelomu léta a podzimu). Při prvním prořezávání můžete posoudit stav stromu po zimování. Silné výhony je přitom třeba zkrátit a upravit tak, aby žádná větev nepřevzala úlohu té terminální (broskvoně potom plodí hůře). Musíte se rovněž zbavit všech slabých nebo poškozených větví.

Jak mít nejsladší broskve v okolí iZdroj fotografie: Depositphotos

Nebojte se přitom zasáhnout i do starého dřeva. Zbavte se také přitom všech příliš nahuštěných nebo přestárlých výhonů. První prořezávání by mělo být provedeno před začátkem rašení, a to nejlépe ve chvíli, kdy jsou pupeny stromů již ve fázi silného napučení a tedy se nejspíš brzy se otevřou. V této době je vhodné odstranit všechny suché, poškozené a nemocné větve (pokud jarní řez nestihnete, proveďte tuto nezbytnou úpravu kdykoli jindy). Prořezávání také umožní slunci proniknout hlouběji do koruny a pomáhá vytvářet silné a zdravé větve.

Aplikujte dusíkaté hnojivo

Na jaře strom potřebuje dostatek živin, a to zejména dusíku, který podporuje růst nových výhonů. Použijte osvědčená hnojiva, jako je například močovina, kompost nebo slepičí hnůj. Hnojivo zapracujte do půdy kolem stromu a nezapomeňte ho nejméně dva týdny více zavlažovat. Vše samozřejmě záleží na okolních podmínkách. Pokud je sucho, potřebují broskvoně závlahy o něco více (jestliže se zajímáte o moderní metody zavlažování, můžete vyzkoušet například instalaci zálivkových vaků nebo kapkové závlahy).

prořezávání broskvoně iZdroj fotografie: Depositphotos

Aplikujte draselná a fosforečná hnojiva

Později dodejte své broskvoni také draselná a fosforečná hnojiva, aby se strom připravil na tvorbu plodů. Draslík pomáhá vytvářet pevné a šťavnaté plody a fosfor podporuje tvorbu kořenů. Hnojiva aplikujte stejně jako v předcházejícím případě.

Ošetřete strom proti chorobám a škůdcům

Na jaře je také důležité ošetřit stromy proti chorobám a škůdcům. Použijte přípravky, které jsou určeny pro konkrétní druh problému anebo (pokud je napadení škůdci či chorobami teprve na svém počátku) vsaďte na mýdlový či octový postřik.

Kadeřavost broskvoní a jak na ni

Jaké jsou vaše osvědčené triky při jarní péči o broskvoň?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články