Dubnová péče o jahody: K dosažení velké úrody pomůže kompost

Pokud si chcete zajistit lepší úrodu jahod, neměli byste na jaře zapomínat na jednu opravdu velmi důležitou proceduru.

i Zdroj fotografie: Forest and Kim Starr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jahodníky jsou jednou z nejoblíbenějších plodin pěstovaných v zahradách. Pěstovaná kulturní forma, vzniklá křížením dvou divokých druhů (jahodník virginský Fragaria virginiana a jahodník čilský Fragaria chiloensis), se nazývá jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). A právě o ten je třeba se na jaře dobře postarat. Oproti tomu jahodník obecný (Fragaria vesca), obecně známý též jako lesní jahoda, poroste skoro sám a žádnou extra péči nepotřebuje.

Jak na velkou úrodu jahod

Snad každý, kdo má na zahradě jahodový záhon, touží po velké a dlouhotrvající úrodě. Jahody jsou totiž nejenom velmi chutné a plné vitamínů, ale mají také široké využití v kuchyni. Připravit z nich lze sladkou šťávu, marmeládu, či sirup nebo použít je do různých sladkých dezertů. Abyste jich však měli po celou sezónu dostatek je třeba jim v březnu poskytnout adekvátní péči.

Většina z nich je všeobecně známá, na jeden se však zapomíná – na odstraňování prvních květních stvolů. Ano, je to tak – i když se vám do toho nejspíš nebude chtít, protože už se prvních jahod nemůžete dočkat, opravdu se vyplatí první květy odlomit a nechat tak jahodník ještě chvíli vzpamatovat. Podpoří ho to v bujnějším nasazování dalších květů, takže nakonec na tom opravdu vyděláte.

Při pěstování jahod se nemusíte spoléhat jen na sazenice z obchodu. Pokud hledáte zahrádkářskou výzvu, můžete to zkusit ze semen iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se postarat o jahody na jaře

To však zdaleka není vše, co je třeba s těmito ovocnými keříky udělat. Začít byste měli odstraněním suchých, zahnívajících a starých listů a stonků. To umožní rostlinám lépe dýchat a sníží riziko výskytu hnilob a plísní. Ponechat je třeba pouze několik nových a krásně zelených listů. Nebojte se – brzy k nim přibudou další.

Dalším krokem je prokypření půdy kolem rostlin, které zajistí, aby kořeny mohly volně růst a získávat živiny. Zhruba 14 dní po tomto kroku pak přijde na řadu hnojení. Můžete použít kompost nebo minerální hnojivo určené nejlépe přímo pro jahody. Vždy je však velmi důležité hnojit před květem a následně dobře zvlhčit půdu kolem rostlin, aby bylo hnojivo o nejúčinnější. Možné je také použít kyselinu boritou.

Osvědčená jarní procedura pro lepší úrodnost všech  jahodníků iZdroj fotografie: Maxpixel

Pomoci může i netkaná textilie

Netkaná textilie je velkým pomocníkem v péči o jahodníky. Zakrytí záhonů totiž poskytne rostlinám lepší podmínky pro jejich růst a vývoj. Navíc zabraňuje kontaktu zrajícího ovoce s půdou, což snižuje riziko houbových onemocnění a celkově zefektivňuje sklizeň (sbírané plody budou navíc opravdu čisté). Kromě netkané textilie mohou být jahodové záhony pokryty také slámou.

Sláma také zabraňuje poškození plodů, a navíc vypadá o něco lépe, než netkaná textilie. Je však třeba počítat s tím, že ji musíte pravidelně doplňovat. Nezapomeňte také kontrolovat výskyt škůdců jahodníku, jako je například květopas. Všechny tyto kroky jsou při péči o zdraví jahodníku velmi důležité. Pokud nic nepodceníte, můžete se těšit na sladké a lahodné plody ve velkém množství, které se stanou bohatou zásobárnou vitamínů po celé léto.

Jak pečovat o jahodníky na jaře. Co je to frigo sadba jahodníků a jaké má výhody

Jaké jsou vaše tipy pro péči o jahody?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články